Nutitelefoni lisaseade võimaldab diagnoosida HI-viirust ja süüfilist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kiirdiagnoosimise lisaseade võimaldab vaid veerandtunniga määrata, kas inimesel on HIV või süüfilis.
Kiirdiagnoosimise lisaseade võimaldab vaid veerandtunniga määrata, kas inimesel on HIV või süüfilis. Autor/allikas: Samiksha Nayak, Columbia Engineering

Columbia ülikooli teadlased töötasid välja nutitelefoni lisaseadme, millega on võimalik 15 minutiga diagnoosida HI-viirust, ja süüfilist.

Kiirdiagnoosimise lisaseade võimaldab vaid 15 minutiga määrata, kas inimese veres leidub vastavalt HIV-i antikehi. Lisaks võimaldab see teha süüfilise treponeemaalset ja mittetreponeemaalset testi.

Tegu on tegelikult üsna levinud suguhaiguste testiga ehk ensüüme siduva immunosorbentanalüüsiga (ELISA). Vereproovi saab lisaseadmega võtta näpu otsast. Selle analüüsimiseks ei vaja test lisaenergiat, vaid kasutab nutitelefoni ressurssi.

Seadme välja töötanud uurimisrühm arendab seda edasi, et see oleks kasutatav ka arengumaades, kus laboratoorsed testid jäävad sageli nende kõrge hinna tõttu kättesaamatuks. Uurimisrühma juht professor Samuel Sia selgitas, et taolised nutiseadmete lisatarvikud võimaldavad teha analüüse, millega avaneb võimalus testida suuri rahvahulki ka piirkondades, kus arstiabi pole erinevatel põhjustel kõigile kättesaadav.

Sageli saab arengumaades laboratoorsete testide tegemisel takistuseks näiteks elektri puudumine. Sellisel puhul on taolised nutiseadmetega ühenduvad vahendid eriti kasulikud, kuna tarbivad vähe energiat ning võimaldavad teha teste ka kohtades, kus pole pidevat vooluga varustatust.

Testi kättesaadavust suurendab seegi, et lisaseadme tootmishind on ligikaudu 30 eurot (34 dollarit). Täismahus laboratoorne ELISA test aga maksab enam 16 000 eurot (18 450 dollarit).

Samuel Sia uurimisrühm katsetas seadet ka Rwandas, kus tervishoiutöötajad testisid 96 patsienti, kes olid end kirja pannud emalt lapsele kantavate haiguste konsultatsiooni. Pilootuuringu tulemused ilmusid eile ajakirjas Science Translational Medicine.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: