Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

7000 Eesti elanikku vanuses 50+ osaleb vananemisprotsessi uuringus

Alzheimeri tõbi on poolte dementsuse juhtumite põhjuseks ning arenenud ühiskondades.
Alzheimeri tõbi on poolte dementsuse juhtumite põhjuseks ning arenenud ühiskondades. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Järgneva poole aasta jooksul küsitletakse Eestis ligi 7000 üle 50-aastast inimest tervisliku seisundi, töötamise või pensionil viibimise ja toimetuleku kohta ning varasemalt samas uuringus osalenutelt uuritakse ka elus toimunud muutuste kohta.

"Eesti ühiskond vananeb, mille tõttu on uuringu tulemused väga vajalikud vanemaealiste majandusliku ja sotsiaalse toimetuleku välja selgitamiseks. Need aitavad hinnata ja kujundada vanemaealistele suunatud sotsiaal-, hooldus- ja pensionipoliitika meetmeid," ütles uuringu teaduskoordinaator Luule Sakkeus. SHARE uuringu põhjal tekib Eestis järjepidev andmestik rahvastiku vananemisprotsesside ja poliitikamõjude seireks ning võrdlevaks analüüsiks teiste Euroopa riikidega.

Tegemist on üle-euroopalise uuringuga, milles osaleb kokku rohkem kui 66 000 inimest juba kuuendat korda. Uuringusse osalema kutsutavatele saadetakse koju kiri koos uuringufirma esindajate kontaktandmetega, seejärel lepitakse küsitleja ja uuringus osaleja kohtumise aeg kokku.

Osalemine on väga tähtis nii siis, kui inimene on juba varasemalt SHARE 50+ uuringus osalenud. Samuti siis, kui ta kutsutakse küsitluses osalema esimakordselt. Uuringu tulemused aitavad koguda infot Eesti 50-aastaste ja vanemaealiste inimeste elu ja toimetulekut puudutavate ühiskondlike otsuste tegemiseks ning aitavad võrrelda Eesti vanemaealiste eluolu teiste maade andmetega.

Viimases uuringulaines osales 15 Euroopa riiki, kuid võrreldavad uuringud on käivitunud ka Ameerika Ühendriikides, Aasias (Hiina, Lõuna-Korea, India) ja Lõuna-Ameerikas (Mehhiko, Brasiilia, Argentiina). Kui eelmistes lainetes on käsitletud lähivõrgustiku ja materiaalse ilmajäetuse teemat, siis seekord on tähelepanu rohkem fokusseeritud tervisele. Lisaks enesehinnangulistele terviseküsimustele tehakse ka mitmeid objektiivseid mõõtmisi nagu kopsumaht ja käesurve, aga kogutakse ka mitmeid biomarkereid diabeedi, luuhõrenemise ja põletikenäitajate selgitamiseks. Koosmõjus oma tegevuse, enesetunde, lähivõrgustiku, aga ka materiaalse toimetuleku näitajatega, ühelt poolt, ning ühiskonnas toimuvate muutustega, teiselt poolt, suudame paremini leida vastuseid, kes on need, kes kauem tööturul püsivad või kelle kulutused tervisele oma taskust kõige suuremad.

Eestis viidi esimene SHARE 50+ uuring läbi 2010-2011. aastatel. Praegune uuringulaine on kolmas ning seda korraldavad Tallinna ülikooli Eesti demograafia instituut ning teised Tallinna ja Tartu ülikoolide instituudid, Tervise Arengu Instituut, haridus- ja teadusministeerium, sotsiaalministeerium ning majandusministeerium

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: