Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TÜ panganduse dotsent: Transferwise’i kiire kasv sunnib pankasid kulusid kärpima

TransferWise'i kontor Tallinnas.
TransferWise'i kontor Tallinnas. Autor/allikas: ERR

Transferwise’i teatakse kui väga edukat ja tohutus tempos arenevat idufirmat, kes agressiivse turundusega suurpankasid provotseerib. Inglise keskpanga juht ütles, et Transferwise võib muuta pangad sama tähtsusetuks kui auruvedurid. Tartu ülikooli raha ja panganduse dotsent Nadežda Ivanova selgitab, mida Transferwise traditsioonilises panganduses muudab.

Majandusareng, üleilmastumine, tööjõu migratsioon ja teised protsessid nõuavad rahvusvaheliste arveldusteenuste turu laienemist ja täiustamist. Praegu sooritab valdav osa inimesi ja ettevõtteid oma rahaülekandeid traditsiooniliselt pankade vahendusel. Et kliendid saaksid teha rahaülekandeid mugavalt, turvaliselt, kiiresti ja odavalt, töötavad pangad välja uusi tehnoloogilisi lahendusi ja -kanaleid. Nendeks on näiteks erinevad interneti- ja mobiilipanga rakendused. Peale selle on viimasel ajal lisaks pankades pakutavatele arveldusteenustele kiiresti kasvanud ka pangaväliste rahaülekannete maht, mis võib saavutada märkimisväärse osa rahvusvaheliste rahaülekannete turul nii konkreetses riigis kui ka maailma mastaabis tervikuna.

Pangavälisel rahaülekannete turul tegutsevad edukalt mitmed ettevõtted, nende hulgas ka neli aastat tagasi eestlaste loodud ja tänaseks juba hinnanguliselt ligi miljard dollarit väärt olev start-up Transferwise. Transferwise'i peamisteks plussideks on rahvusvaheliste valuutaülekannete tegemise mugavus, kiirus, teenuse läbipaistev hinnakujundus, teistest pakkujatest tunduvalt madalamad teenustasud ja turu keskmine valuutakurss. See on väga oluline eelkõige neile eraisikutele ja väikeettevõtjatele, kelle sissetulekud laekuvad ühes valuutas, kuid kes peavad rahvusvahelisi ülekandeid tegema teises valuutas.

Transferwise'i turg hõlmab peamiselt Euroopa riike ja USA-d, kuid tulevikus võib see laieneda Lõuna-Aafrika ja Lõuna-Ameerika arvelt. Selle veebiplatvormi loojate hinnangul on nende turu potentsiaal vähemalt 100 miljardit dollarit.

Väga kaua on arveldusteenuste turul domineerinud pangad, mis konkureerisid peamiselt omavahel ja teenisid suhteliselt kõrget tulu. Uute atraktiivsete teenusepakkujate turuletulek ja nende tegevuse kiire laienemine võib konkurentsi teravdada ning pankade maksete vahendamisest ja valuutavahetusest saadud tulu oluliselt mõjutada.

Transferwise`i turuosa kasvu kardavad kõige enam elektroonilist valuutaülekande teenust pakkuvad pangavälised asutused ja platvormid. Nende tulu võib oluliselt väheneda. Samuti ohustab Transferwise`i turuosa kasv neid panku, mis on keskendunud arveldusteenuste pakkumisele ja sellest teenitavale tulule.

Kui märkimisväärne osa senistest pangaklientidest eelistab Transferwise`i pakutavat valuutaülekande teenust, siis võivad väheneda pankade teenustasutulud. Kuna muudeks finantsteenusteks kasutavad inimesed peamiselt oma kodupanka või -panku, võib oletada, et osa pangakliente, eriti need, kel puudub vajadus rahvusvahelisi valuutaülekandeid sooritada, ei pruugi Transferwise`i platvormi kasutamisest huvitatud olla. Näiteks kui inimene või väikeettevõte peab sooritama rahvusvahelise rahaülekande oma koduvaluutas ilma konverteerimiseta ehk saajale jõuab raha samas valuutas, siis selleks sobivad hästi juba niigi mugavad, turvalised ja odavad pankade pakutavad SEPA-maksed.

On raske ennustada, milline on Transferwise`i laienemise mõju nende universaalpankade tuludele, kellel arveldusteenused ei ole primaarsed tooted. Panganduse praktikud, kellega Nadežda Ivanova on seda küsimust arutanud, on arvamusel, et pangaväliste valuutaülekannete turuosa suurenemise mõju universaalpankade tuludele ei ole nii suur, et see sunniks neid näiteks tõstma laenude intressimarginaale või muude pangateenuste hindu, et kompenseerida arveldustulude vähenemist.

Kasvav konkurents rahvusvahelisel valuutaülekannete turul tõenäoliselt ei tõsta pangateenuste hindu. Pigem sunnib panku olemasolevate klientide kinnihoidmiseks otsima uusi lahendusi, et kärpida oma kulusid ja tõsta teenuse kvaliteeti. Pankade positiivse reaktsioonina võib näha näiteks arvelduste teenustasude ning pangas kasutavate valuutakursside korrigeerimist klientide kasuks ja muude soodustuste tegemist klientide kinnihoidmiseks, paketihindade alandamist ja uusi IT-lahendused.

Omaette küsimus on võimaliku reaktsiooni kiirus. Probleem on selles, et paljud pangad on suhteliselt keerulise struktuuriga konservatiivsed institutsioonid, kellel on raske klientide uute vajadustega kiiresti kohaneda. Uued teenusepakkujad nagu ka Transferwise on paindlikud ja võivad kujundada oma struktuuri pankadest erinevalt.

Tavainimese või väikeettevõtte jaoks on kindlasti hea, et erinevate makselahenduste valik turul tervikuna laieneb ning teenuste kvaliteet, hind ja turvalisus paranevad. On teada, et mõned inimesed on pankade ja nende võetavate teenustasude suhtes kriitiliselt meelestatud. Sellest lähtudes on positiivne, et Transferwise pakub teenust oluliselt madalama hinnaga. Äriidee poolest on Transferwise hea potentsiaaliga nutikas, mugav ja odav alternatiiv nii pangaväliselt kui ka pankades pakkuvatele rahvusvahelistele valuutaülekannetele.


Tartu ülikooli arvutiteaduste instituudi juhataja, bioinformaatika professor Jaak Vilo Transferwise’ist:

Transferwise on peer-to-peer ehk kasutajatevaheline lahendus, mis vahendaja välja lõikab. Transferwise’i peamine revolutsioon on näidata, et tegelik pangateenuste kulu võib olla madalam kui seni harjutud. Teenused, mille eest pangad on tänu oma monopoolsele seisundile küsinud väga kõrget hinda, võivad olla tegelikult palju odavamad. Pikas perspektiivis lisab see majandusele hoogu, kuna raha saab vabamalt üle piiride liikuda.

Internet ja IT võimaldavad selliseid inimeselt-inimesele teenuseid kokku koguda ja tänu suurele skaalale sooritada tehinguid odavamalt. Eks sama on näha ju püüdlustes luua ka inimeselt-inimesele laenusüsteeme.

Uute alustavate ettevõtete huvi on siseneda turgudele, kus vanade tegutsemismallide järgi on hind liiga kõrge. Näidates odavamat hinda saab kliente ja ühes sellega ka kasu. Samas muutub teenus ka efektiivsemaks ja odavamaks kogu majandusele ning majandus saab edasi areneda.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: