Ka tibud loevad vasakult paremale ({{commentsTotal}})

Foto: Rosa Rugani/Science

Arve on palju, isegi lõpmata palju. Mõned suuremad, mõned väiksemad. Arve võib suuruse järgi ritta panna. Tavaliselt paneme arvud oma vaimusilmas ritta sedamoodi, et väiksemad arvud on vasakul ja suuremad paremal.

Võib vaielda, kas see vasakule väiksemate ja paremale suuremate arvude asetamine on meil omandatud kultuuriliselt või on see kaasasündinud eelistus ja ongi vaieldud. Nüüd on itaalia teadlased teinud katseid, millest selgub, et isegi kanadel tundub olevat ettekujutus, et väikesed arvud peavad käima vasakul ja suured arvud paremal pool. Nii vähemalt Rosa Rugani Padova ülikoolist ja ta kolleegid oma katsetulemusi täna ajakirjas Science tõlgendavad.

Rugani ja kolleegid tegid katseid kolme päeva vanuste tibudega. Kõigepealt õpetati tibudele, et väikese seina taga on süüa. Seinakese peale oli tehtud viis väikest musta ruudukest. Kui tibudel oli asi selge, asetati nende ette korraga kaks seinakest, mille peal ei olnud aga mitte viis, vaid mõlemal ainult kaks ruudukest. Suurem osa tibusid suundus seepeale toidupalakest otsima vasakpoolse seinakese taha, ehkki ka parempoolsel oli ruudukesi sama arv.

Kui aga tibude ette pandi kaks seinakest, mille mõlema peal oli ruudukesi rohkem kui viis, täpsemalt kaheksa, siis kiirustas suurem osa tibusid kohe just parempoolse seina tagust olukorda uurima.

Et asi veel selgem oleks, tegid teadlased ka selliseid katseid, kus algsel ühel ainsal seinakesel oli algselt 20 ruudukest, aga hiljem kahel korraga näha olnud seinakesel mõlemal kaheksa või 36 ruudukest. Sellisel juhul eelistasid tibud kaheksa ruudukese puhul vasakpoolset seinakest ja 36 ruudu puhul parempoolset seina. Ikka nii, et harjumuspärasest väiksema arvu puhul vasakpoolset ja harjumuspärasest suurema arvu puhul parempoolset.

Kõnekas oli see, et kaheksa ruudukese puhul eelistasid tibud vasakpoolset seinakest juhul, kui nad olid harjunud 20 ruudukesega ja kaheksa võis tunduda väike ning parempoolset seina juhul, kui nad olid harjunud viie ruudukesega ja kaheksa võis tunduda üsna suur. Nii et võibolla on tulemused siis tõesti seotud sellega, et tibudegi silmis on loomulik, et väikesed arvud on vasakul ja suured paremal. Ent mine neid tibusid tea!

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: ScienceHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: