Galerii: TTÜ tudengid esitlesid linnaruumi tüütusi peletavaid tootearendusideid ({{commentsTotal}})

Mektory maja.
Mektory maja. Autor/allikas: ttu.ee

Tallinna tehnikaülikooli disaini ja tootearenduse õppekava magistrandid esitlesid eile toimunud näitusel sügissemestri vältel küpsenud seitset ideed, millega vähendada avaliku ruumiga seotud ebameeldivusi ja tüütusi.

"Me kõik veedame märkimisväärse osa oma ajast avalikus või poolavalikus ruumis, mille kasutamisega oleme niivõrd harjunud, et ei märkagi enam kõiki väikseid ja suuri ebameeldivusi, millega igapäevaselt kokku puutume. Kuni juhtub mõni õnnetus või meie tähelepanu neile juhitakse," tutvustas ülesande tausta disaini õppetooli juht Martin Pärn. Üliõpilased pidid argielu lahutamatuks osaks saanud ebameeldivused esmalt üles leidma ja arendama neist äripotentsiaaliga arenduskontseptsioonid.

1. Luggage as Furniture

Noored reisivad tänapäeval rohkem kui kunagi varem. Kiiresti kasvab ka välistudengite hulk, kes viibivad välisriikides samas liiga lühikest aega, et neil oleks mõtet täita nende poolt renditavat korterit uue mööbliga. Kummuti ja riidenagi saaks kaasa võtta näiteks kodust, kasutades neid samal ajal kohvrina.

2. PetLight

Eesti talved on pimedad. Pimeduses on aga asju, eriti suurepärase kujutlusvõimega laste jaoks. Abi oleks ustavast seltsilisest, kes neid truult järgiks. Eriti sellisest, kes seejuures valgust kiirgaks.

3. Escape Pod

Inimestel on hulgaliselt eelarvamusi, muu hulgas avalike tualettide osas, mõnikord ka põhjendatult. Star Trekist ja teistest ulmefilmidest inspireeritud kompaktne klosett ühendab endas potti, kraani ja kätekuivatit, lahendust on täiendatud aurul töötava puhastussüsteemiga. Klosetti ümbritsev käimla on plaanis võimalikult suures ulatuses automatiseerida.

4. Blinkie

Eestimaa pimedad talved inspireerisid sarnaselt PetLightile ka Blinkie autoreid. Lisaks häiris neid talvega kaasas käiv sotsiaalse hüljatuse tõus. Valgust kiirgav Blinkie peab ühendust kasutaja telefoniga, mis on omakorda lõimitud sotsiaalvõrgustikega. Viimane võimaldab hankida teavet Blinkie kasutaja huvide kohta. Kui kaks sarnaste huvide Blinkiet kandvat inimest teineteist tänaval kohtavad, kuvatakse valgust kiirgavale OLED-ekraanile vastav sümbol, et neil oleks lihtsam üksteisega juttu teha.

5. HÜTT

Tänapäeva suurlinnad on lärmakad. Tihti lausa nii mürarikkad, et inimestel on üksteisega raske rääkida ja kontakti luua. Linnaruumi püstitatavad hütid pakuksid selle elanikele paika, kus kõrvu linnamürast puhata ning kasutada vaikset hetke lõõgastumiseks või sõpradega suhtlemiseks.

6. Urban Toy

Urban Toy eesmärgiks on mitmekesistada Tallinnat külastavate turistide kogemust ja elamusi ning meelitada neid talvel vähem tähelepanu pälvivatesse paikadesse. Interaktiivseid skulptuure on täiendatud asjade internetiga, mis võimaldab jagada elamusi vahetult sotsiaalmeedias.

7. FastPark

Rohelise eluviisi populaarsemaks muutumine toob tänavatele üha rohkem jalgrattaid. Linnasüdametes võib neid olla mõnikord lausa nii palju, et nendele ei jätku parklates kohti. Samuti tekib rataste üleküllusega probleeme massiürituste puhul. Ajutiste lisaparklate paigaldamine on aga tavaliselt ajamahukas. Lahendust võiks pakkuda hõlpsasti kokkuvolditav FastPark.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: