Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadusprorektor usub Marsi-maja jõudmist tulevikus neljandale planeedile

Tartus saadeti täna teele Marsi-maja. Tõsi, esialgu mitte küll Marsi poole, vaid Prantsusmaale täiendusteks, kuid tulevikus ehk tõesti ka kaugele planeedile.

Tegemist on Eesti teadlaste panusega rahvusvahelisse projekti, millega tehakse kergesti teisaldatav maja kohanemisvõimeliseks äärmuslikes oludes nagu näiteks ka Marsil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

See on maja. Marsi-maja, vähemalt selle nimel pikka aega töötanud teadlased nimetavad seda nii.

Praegu on ta kokku pakitud ja meenutab pigem merekonteinerit, kuid see ongi selle maja üks plusse. Hea võimalus viia maja ekstreemsetesse elutingimustesse, katastroofipiirkonda või isegi Marsile. Kui Marsile minek, siis peaks maja teele asuma kanderaketiga.

"Ta on planeeritud nii, et ühte kanderaketi moodulisse läheb kaks sellist maja sisse," seletas materjaliteadlane Alvo Aabloo.

Jõudnud Marsile, pakib maja ennast ise lahti.

"Tiivad tulevad lahti mõlemalt poolt. Ta muutub selliseks natuke suurema merekonteineri suuruseks kastiks," lausus Aabloo.

Esialgu on tuba seest tühi, aga see saab projektikaaslaste poolt parandatud ja seepärast maja Prantsusmaale teele asubki.

"Meie mehed, insenerid, üliõpilased, teadlased mõtlesid välja, kuidas see väline kest töötama saab ja toimib ja sisustus tuleb nüüd professionaalide poolt Prantsusmaalt," rääkis Tartu Üliooli teadusprorektor Marco Kirm.

Marco Kirm usub küll, et ühel hetkel selline maja ka päikesesüsteemi neljandale planeedile jõuab, muidugi koos inimestega.

"Kui keegi küsis sada aastat tagasi, kas me Kuule ka lendame, siis tundus see ebarealistlik. Mina arvan, et sinna kindlasti lennatakse. Kas maja esimene kord kaasas on, selles ma kahtlen, aga pikas perspektiivis, kui mitte sellel sajandil, siis järgmisel kindlasti," märkis Kirm.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: