Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Antarktika šelfijääs laiub võimaliku meteoriidikraatri jälg

Foto: Tobias Binder/Alfred Wegeneri instituut

Maailmas toimub suuri asju, millest me midagi ei tea või saame teada alles hiljem. Tuleb näiteks välja, et kümme aastat tagasi võis Antarktikasse langeda suur meteoorkeha.

Möödunud aasta lõpus, 20. detsembril märkas saksa geofüüsik Christian Müller regulaarsel lennul üle Antarktika šelfiliustiku jääs hiiglaslikku kahekilomeetrise läbimõõduga ringi. Kuus päeva hiljem tegi ta koos kolleegidega salapärasest jääringist veel kaks ülelendu ning pildistas ja mõõtis seda.

Müller ja ta kaaslased, kes osalesid Alfred Wegeneri instituudi korraldatud ekspeditsioonil, oletavad, et tegu on 2004. aastal Antarktikasse langenud meteoorkeha kraatri jäljega. Oletust toetab kaks varasemat tähelepanekut.

Esiteks, 2004. aasta 3. septembril märgati Antarktika kohal 30 kilomeetri kõrgusel tolmujutti, mis Austraalia teadlaste tollase arvamuse järgi võis pärineda ühest möödunud aastakümne suurimast Maale langenud meteoorkehast. Teiseks, samal kuupäeval registreerisid infraheli kaugsensorid ka kõva pauku, mille toimumispaik oli Ameerika Ühendriikide ja Kanada teadlaste rehkenduse järgi kuskil sealsamas lähedal, kus Müller nüüd seda hiigelsuurt rõngast märkas.

Müller ja ta kolleegid lubavad nüüd asja edasi uurida, et võimalikult kindlalt teada saada, kas tegu on tõepoolest meteoriidikraatri jäljega või mitte.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: