Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Möödunud aasta haaras kõige soojemate aastate esitiitli

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Nädala alguses avaldas Jaapani ilmateenistus (JMA) esimese 2014. aasta maailma keskmist õhutemperatuuri hinnata üritava analüüsi. Tulemused kinnitavad, et maailma keskmine temperatuur pole olnud kõrgem vähemalt viimased 124 aastat.

Jaapani ilmateenistuse andmekogu on üks neljast suuremast maailma õhutemperatuure tallel hoidvast andmestikust. USA kosmoseagentuuri, rahvusliku ookeani ja atmosfääri administratsiooni ning Ühendkuningriikides asuva Hadley keskuse analüüs on alles ilmuma. Võrreldes teiste suurte andmekogudega ei jälgi Jaapani ilmateenistus Arktika ja Aasia mitmetes ligipääsmatute piirkondade temperatuure. Sellel vaatamata on Jaapani ilmateenistus analüüs olnud varasematel aastatel teiste poolt tehtavate järeldustega suhteliselt heas kooskõlas.

Värske analüüsi kohaselt oli õhutemperatuur 1981-2010. aasta keskmisest 0,27 °C võrra kõrgem. Nõnda on see maailma mastaabis kõige soojem aasta, mida alates regulaarsete ilmavaatluste algusest 1891. aastal nähtud. Soojemate aastate edetabelis paigutub teisele kohale 1998. aasta, kuid selle temperatuuri kergitas erakordselt tugev El Niño. Kuigi meteoroloogid ennustasid aasta alguses tugevat El Niñot ka selle aasta lõpuks, jäi see siiski tulemata. Kõik ülejäänud esikümnesse mahtunud aastad mahuvad viimase sajandi sisse.

 

Klimatoloog Ain Kallis märkis eelmise aasta õhutemperatuuri kommenteerides, et Eesti eelmine aasta oli üks soojemaid ja sademetevaesemaid, kuid see polnud siiski kõigi aegade kõige kõrgema keskmise õhutemperatuuriga. "See näitab, et maailma globaalne temperatuur ei peegelda alati seda, mis toimub üksikutes regioonides. Näiteks, kui meie kandis oli 1940-41. aastal väga külm, siis maakera üldine temperatuur oli väga kõrge ja mõnikord on jälle vastupidi," märkis Kallis.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: