Väike konn sünnitab kulleseid ({{commentsTotal}})

Limnonectes larvaepartus,
Limnonectes larvaepartus, Autor/allikas: Jim McGuire/UC Berkeley

Bioloogid on leidnud Indoneesiast kihvadega konna, kes näib trotsivat konnade head tava järeltulijate saamiseks marja heita. Selle asemel eelistab liik Limnonectes larvaepartus ainsana maailma 6455st teadaolevast konnaliigist sünnitada kulleseid.

Keskmiselt nelja sentimeetri pikkuseks kasvavad konnakesed elavad Sulawesi saare tiikides ja ojades. Liigi isastel on sarnaselt oma 15le lähisugulasele kaitseks kaks kihvakest. Ent evolutsioon on leidnud liigile oma pärilikkusaine võimalikult laia leviku kindlustamiseks teisegi lahenduse. Laia maailma saadetakse kullese staadiumisse jõudnud konnakesed. Viimane on järsus kontrastis enamike konnaliikidele, kes piirduvad spermide ja munarakkude üheskoos mõnda niiskesse paika heitmisega. Isegi kehasisest viljastamist kasutab vaid tosinkond liiki.

Samas ei tähenda see, et osa konni oma järeltulijate eest teisiti hoolt ei püüa kanda. Näiteks neelab üks liik oma viljastatud marjaterad alla ja ootab, kuni väikesed konnad kõhus kooruvad, et need siis suu kaudu laia maailma väljutada. Kaks Aafrikas elavat konnaliiki on miljonite aastate vältel kullese staadiumist sootuks loobunud. Emaskonnad sünnitavad väikesi konnakesi. Mitmed teised liigid tassivad oma kulleseid tiigist tiiki ja hoiavad neil seejärel silma peal.

Liiki kirjeldatakse ajakirjas PLOS ONE.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PLOS ONEHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: