Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eksperimentaalne Ebola vaktsiin annab lootust

Autor/allikas: (AFP/Scanpix)

Lääne-Aafrikas on tänaseks Ebolasse surnud enam kui 6900 inimest. Rohkem kui sadat Uganda ja USA vabatahtlikku hõlmanud kliinilised katsed näitavad nüüd, et aastate eest Ebola tõrjumiseks loodud eksperimentaalne vaktsiin on inimestele ohutu ja tugevdab enamikel juhtudel nende loomulikku kaitsevõimet.

Katsete käigus uuriti Uganda pealinnas Kampalas 108 vabatahtliku verd, kelle vereringesse oli eelnevalt viidud vastavalt platseebot, eksperimentaalset Ebola vaktsiini, Ebola lähisugulasest Marburgi viiruse vastast vaktsiini või mõlemat korraga. Vaktsiinid tekitasid sarnase immuunvastuse kui ameeriklastel, kellega oli katseid tehtud aasta varem.

Kokku vaktsineeriti Ebola vastu 30 vabatahtlikku, Ebola viiruse vastaseid antikehinleiti 17 vabatahtliku verest. misläbi toimis vaktsiin eesmärgikohaselt 57 protsendil juhtudest. Liitvaktsiin tekitas immuunvastuse 14 vabatahtlikul. Samas täheldas töörühm, et antikehade hulk lange vaktsineerimise eelsele tasemele 44 nädalaga. Tähelepanek võib anda vihjeid, kuidas tugevadada inimeste kaitsevõimet püsivamalt.

Kuna katsed viidi USA allergiate ja nakkushaiguste instituudi poolt läbi juba aastatel 2009-2010, on tänaseks koostöös ravimisfirmaga GlaxoSmithKline Plc (GSK) loodud proovile pandud vaktsiinist potentsiaalselt veelgi tõhusam vaktsiin, kuid katsed on USA-s, Suurbritannias, Malis ja Ugandas alles käimas.

Töö ilmus ajakirjas Lancet

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Lancet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: