Kristjan Port: Rovio plaanib Kalevalast filmi vändata

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Lindude ja notsude sõja najal maailma tähelepanu alla jõudnud Soome firmal Roviol on käimas omamoodi laskuhumala periood. Soomlased tunnevad teemat ja omavad sellist head sõna olukorra kirjeldamiseks, milles alkoholi eufooriat tekitav tunne hakkab kuhtuma. Rovio senine suurim pidu on seljataha jäämas ja käes on valikute tegemise hetk.

Peo jätkamiseks peab otsima uusi meelehead tõstvaid tooteid. Alternatiiviks on pidutsemine lõpetada ja kuuletuda statistikale, mille järgi on Euroopas ettevõtete keskmine eluiga 12,5 aastat. 2003. aastal asutatud Roviot hakkab kollitama vanus ja lõpetamise otsus tuleb nagunii mingil hetkel teha. Firma on vahetamas peadirektorit, kelle leping lõppeb selle aasta lõpus. Lisaks plaanitakse 130 töötajaga töösuhte lõpetamist.

Olukord pole sugugi lihtsate killast. Seetõttu on igasuguste üllatavate tegevuste avaldumine isegi oodatav. Näiteks koostöö Cambridge hertsogi prints Williamiga loomakaitse vallas. Angry Birdsi seltskond alustas 17. novembril nädalase mänguturneega, mille käigus aetakse taga röövkütte ja teisi haruldaste loomade elu ohustavaid süüdlaseid. Fookuses on ainuke soomustega imetaja, sipelgasööja pangolin, keda ähvardab väljasuremine, ilma et keegi oleks loomakesest midagi kuulnudki. Nüüd siis püüavad nii prints William kui Rovio maailma suhtumist parandada.

Sellega Soome mänguvalmistaja omapärased ettevõtmiste sümptomid sellega ei lõpe. Koos teise kuulsa mängude vallas tegutseva Supercelliga otsustati vändata kolmeosaline film rahvuseepose Kalevala teemadel. Nendele kahele vääramatule faktile kahest mängufirmast ja rahvuseeposest saab lisada kolmanda, milleks on aasta 2017, kui film peaks kinodesse jõudma, kuna siis on meie naabrite riigil suur sünnipäev. Lisada saab ka neljanda, peaaegu faktina, et film kavatsetakse teha triloogiana.

Kõik muu on puhas spekulatsioon, sest projekti algatajad ei tea isegi kes? Kus? ja kui palju? Üldine eesmärk on teha rahvusvahelisele turule mõeldud suurfilm, mis on võrreldav Hollywoodi parima toodanguga. Teisipäeval tutvustati ideed esimest korda võimalikele investoritele. Hetkel puudub filmi eelarve ja näitlejate nimed. Enam-vähem kindlalt lubatakse projektile allutada üle saja animaatori. Näitlejateks kavatsetakse hankida maailmanimed, kuna filmi ei tehta ainult soomlastele, vaid kogu planeedile, lausus Rovio turundusdirektor Peter Vesterbacka Soome rahvusringhäälingule antud intervjuus.

Intervjuudest saab aimu, et taotlus on saavutada midagi „Tähtede sõja“ ja „Sõrmuste isanda“ olemusele vastavat. Filmitriloogia esialgne pealkiri on IronDanger. See jutustab Kalevala lugu ning mängib Soome ja Põhjamaise mütoloogiaga. Soomlased on aastakümnete jooksul vändanud Kalevala teemadel mitu filmi, mis on kujundanud teatud arusaama Soome eepose filmikuvandist. Peter Vesterbacka kinnitab, et Kalevala loost hoitakse kinni, aga seekordne film saab olema lennukas, kaasaja ootustele vastav suurteos, mis peaks esmajärjekorras meeldima pensionäridest nooremale publikule.

Kuigi filmi eelarvet ei ole ja keskmise Soome filmi tegemisele kulub umbes 1,5 miljonit eurot, räägivad projekti vedajad pigem kümnetest ja isegi sadadest miljonitest eurodest. See toob mõtted paratamatult Kalevala sisu juurde. Eepose teemaarendus keerleb ümber Ilmarise poolt Pohjola emandale Louhile pruudilunaks sepistatud „kirjukaanelise” imeveski Sampo, mis jahvatas eimillestki jahu, soola ja raha.

Peter Jacksonil kulus „Sõrmuste isanda” esimese osa tegemisele natuke üle saja miljoni dollari, mis muutus kinokassas umbes 1,2 miljardiks tuludollariks. Triloogia ülejäänud osad valmisid natuke odavamalt, kuid tõid sisse veelgi rohkem. Koos „Kääbiku” osadega on kokku teenitud peaaegu viis miljardit, millest moodustavad valmimiskulud viiendiku. Juhul kui Roviol ja Supercellil õnnestub olla pooltki nii edukas, võivad vihased linnud ja sead välja kuulutada sõja lõpu ning pensionile jääda.

Igal argipäeval võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: