Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ühe Minuti Loeng: Kuidas erineb ravimuda tavalisest mudast

ERR.ee teadusportaalis ilmuvad auhinnatud "Ühe Minuti Loengute" sarja videod, kus Tallinna ülikooli teadlased annavad lühikestes loengutes vastuseid põnevatele küsimustele. TLÜ Ökoloogia instituudi vanemteadur Jaanus Terasmaa seletab oma Haapsalus filmitud loengus, kuidas erineb seal kasutatav ravimuda tavalisest mudast.

Eestis on tarbevaruna arvel üle nelja miljoni tonni ravimuda. Ravimuda puhul on Jaanus Terasmaa hinnangul tegu väga olulise ökosüsteemiteenusega nii looduslikus kui ka majanduslikus mõttes. "Ravimudaga seotud uued teenused ja tervisetooted on äkki just see üks kauaotsitud asi, mida puhta loodusega Eesti riik saaks kogu maailmas propageerida," arvas Terasmaa. "Kui me ainult suudame seninks enda keskkonna puhta ja tervise hea hoida."

Jaanus Terasmaa peamiseks uurimisvaldkonnaks on olnud paleolimnoloogia ja sedimentoloogia, kuid viimasel ajal ühe rohkem ka Eesti ravimudadega seonduv ning tööstus- ja inimmõju Ida-Virumaa väikejärvede ökosüsteemidele läbi muutuste veebilansis ja hüdrokeemias. Terasmaa sõnul on tema tegevus ajendatud soovist mõista ja mõtestada enda jaoks meie ümber toimuvaid protsesse ja põhjus-tagajärg seoseid, mis leiavad aset erinevates aja ja ruumi skaaldes. "Seda kõike ajendatuna murest looduskeskkonna ja inimühiskonna vastandumise pärast," seletas ta.

Paleolimnoloogia (palios-> vana, limni-> järv, logos-> õpetus) pühendub järvede endisaegse seisundi ning arenguloo ja keskkonnategurite (nii looduslikud kui inimtekkelised) muutuste rekonstrueerimisele. See on Terasmaa kinnitusel ideaalseks vahendiks mineviku paremaks mõistmiseks. "Teades minevikusündmuste põhjuseid, muutuste tagajärgi ja arenguteid, saab teha palju laiaulatuslikumaid järeldusi ökosüsteemi, mille üheks osaks on ka inimene, hetkeseisundi põhjuste ja võimalik arengustsenaariumite osas," seletas ta.

Toimetaja: Tiiu Laks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: