Varajane kalasisalik uitas ka maismaal

Foto: Steano Brobboli

Hiidsisalike ajastul oli hiidsisalikke täis nii maa kui ka meri. Ihtüosaurused ehk kalasisalikud olid nende seas ühed tuntumad. Neid oli palju liike, aga kõigi nende esivanemad olid veel iidsemal ajal elanud kuival maal. Kes need esivanemad täpselt olid, selle üle teadlased vaidlevad, aga et nad maismaalt pärit olid, selles on olnud kõik täiesti kindlad.

Nüüd võime olla veelgi kindlamad, sest Hiinast on tulnud päevavalgele otsene tõend. Fossiil, mida on ameerika, hiina ja itaalia teadlased eesotsas Da-Yong Jiangiga Pekingi ülikoolist ajakirjas Nature kirjeldavad, on vahevorm, millist pole varem leitud. See loom elas umbes 248 miljonit aastat tagasi, oli umbes pool meetrit pikk, selgelt ihtüosauruse moodi, aga kehaehitusega, mis viitas, et ta suutis elada ja askeldada nii vees kui ka maal.

Tal olid ebatavaliselt suured ja painduvad loivad, mille abil sai ta maad mööda kulgeda nagu hüljes. Enamikul ihtüosaurustest on pikk nokjas koon, aga sellel loomal oli samasugune ninanups nagu maismaaroomajatel ja luud olid tal jämedamad kui teistel ihtüosaurustel. See viitab sellele, et ta elas rannikuvetes, kus tuli olla tugev, et lainetes mässata.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Nature

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: