Orbital lõpetab Nõukogude Liidu aegsete mootorite kasutamise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Antares plahvatas kümmekond sekundit pärast starti.
Antares plahvatas kümmekond sekundit pärast starti. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eraettevõte Orbital Sciences,mille kanderakett eelmisel teisipäeval plahvatas, teatas, et esialgsete uurimistulemuste kohaselt oli läbikukkumise taga tõrge raketi ühe mootori turbopumba töös. Ettevõte lisas, et lõpetab tõenäoliselt Nõukogude Liidus valmistatud mootorite kasutamise plaanitust varem.

Raketi ülesandeks oli toimetada rahvusvahelisse kosmosejaama 2200 kilogrammi jagu varustust, muu hulgas teaduseksperimente ja -instrumente, toitu ja varuosi. Raketi töös täheldati kõrvalekaldeid 14 sekundit pärast starti, mille tagajärjel see tagasi maa suunas kukkuma hakkas. Ettevaatusabinõuna saatis lennu ohutuse eest vastutav tehnik vahetult enne kokkupõrget raadiosignaali, mis võrdsustas raketi ülemise astme mootorite ja esimese astme kütusepaakide rõhu atmosfääri rõhuga.

Õnnetuse uurimiseks moodustatud komitee sõnul oli õnnetuse taga tõenäoliselt tõrge ühte raketi kahest mootorist hapnikuga varustanud turbopumba töös. Tegu pole esimese korraga, kui Nõukogude Liidus 40 aastat valmistatud ja Ühendriikides värskenduskuuri läbinud mootorite elu katastroofiliselt lõppes. Mai lõpus plahvatas AJ-26/NK-33 mootor selle testimisel. Oktoobri lõpus toimunud lennul kasutatud mootorid olid läbinud aga põhjaliku kontrolli.

Orbital Sciences plaanis maailma parima tõstejõu ja kaalu suhtega mootorid asendada 2016. aastaks. Õnnetuste tagajärjel peab ettevõte aga vähetõenäoliseks, et AJ-26/NK-33 mootorite kasutamist jätkatakse. Kuna aga uute mootorite väljatöötamist pole võimalik oluliselt kiirendada, peab Orbital Sciences vahepealsel ajal kasutama mõne teise ettevõtte rakette. Firma keeldus spekuleerimist, kelle poole probleemiga pöördutakse.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: