Kristjan Port: garaažid, mis muutsid maailma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

HP garaaž.
HP garaaž. Autor/allikas: Mike Carlucci/Creative Commons

Räniorust leiab mitmeid garaaže, aga kolm on teistest erilisemad. Aadressil 367 Addison Avenue, Palo Altos asub puust ustega isend, mille mõõdud on 4x6 meetrit. Selle kohakese ümbrus kannabki Ränioru nime, mis sai alguse 1938. aastal, kui mainitud autokuuri rentisid 45 dollari eest kuus David Packard ja William Hewlett.

Meeste algatusest kasvas välja IT-hiid Hewlett-Packard. Kümmekond aastat tagasi otsustas firma vana garaaži välja osta, makstes puulobudiku eest 1,7 miljonit dollarit. Raha pole tõenäoliselt adekvaatne mõõdik, sest paik on paljudele hindamatu.Teinegi tähelapanuväärne garaaž saavutas erilise staatuse tänu kahele rentnikule. Ärge arvake, et jutt käib kahest Stevest ja õunalogoga firmast. Selle garaaži eest maksti renti juba üle tuhande dollari.

Aasta oli 1998, kui Larry ja Sergei otsisid pinda, kus saaksid tegeleda otsingumootori loomisega. Garaaži rentijaks oli keegi Susan Wojcicki, kellele näitas see kokkulepe kätte tee Google'i asepresidendi ja hiljem Youtube'i juhi ametisse. Garaaž läks 2006. aastal müüki ja ostjateks olid Google'i asutajad. Ostuhind jäi tehingu osapoolte vahele, aga taaskord võib rääkida pigem nähtusest, mitte turuhinnaga autohoiukohast.

Noh, tegelikult ei saa me mööda minna juba riivamisi mainitud kahe Steve, Wozniaki ja Jobsi poolt vallutatud autokuurist. Renti neilt ei nõutud, kuna territoorium kuulus Jobsi vanematele. Samuti puudus vajadus seda hiljem ostma asuda. Küll aga väärib mainimist selles garaažis sündinud Apple'i arvuti. Garaažis valmistatud masinaid peetakse personaalarvutite revolutsiooni hällilasteks. Tegemist oli poolfabrikaatidega, mis tuli ise juhendi järgi kokku panna. Arvuti müügihinnaks määrati 666,66 dollarit ja müük ületas ootusi. Peagi koliti garaažist suurematesse ruumidesse ja firma sattus rajale, mida pidi jõuti tänasesse maailma mõjutaja staadiumisse.

Mõistetavalt on need esimesed arvutikomplektid erilise väärtusega. Hoolimata sellest, et kunagine omahind oli 540 dollarit. Väidetavalt on sellest esimesest partiist alles ainult üks arvuti. Kes soovib seda endale, märkigu kalendrisse 11. detsember, kui tuntud oksjonikoda Christie paneb uunikumi New Yorgis avalikule pakkumisele.

Oksjonipidaja hindas ainukordse arvuti 400-600 tuhandele dollarile. Võimalik, et vana arvutikomplekti eest makstakse kaks korda rohkem, arvestades umbes kuu aja eest oksjonil 905 000 dollari eest ostja leidnud arvutiga. Tegemist oli Steve Wozniaki poolt ehitatud analoogse, esimese põlvkonna Apple'i arvutiga. Põhimõtteliselt on selle loo kangelasarvuti samuti Wozi poolt konstrueeritud, sest tema oligi firmas insener ja Steve Jobs rohkem müügimees.

See toob meid viimase seotud uudise juurde. Seoses müügimehe staatusega on tänasel Apple'i juhil Tim Cookil firma juhtimine hästi õnnestunud ja Apple'i telefone, meediaseadmeid ja arvuteid ostetakse rekordilistes mahtudes. Teiste hulgas on kuulsa logoga seadmetega pildile jäänud Venemaa liidrid. Apple'i ülistuseks püstitati eelmisel aastal Peterburgi Steve Jobsi auks isegi ausammas. See kujutab umbes kahe meetri kõrgust, tuttavate tunnusjoontega nutitelefoni, mille klaasist ekraanil kuvatakse kadunud firmajuhti.

Eelmise nädala neljapäeval informeeris Tim Cook avalikkust oma seksuaalsest orientatsioonist. Kuna tema versioon on Venemaal tabu, otsustasid monumendi rajajad selle juba järgmisel päeval maha võtta, sest ei soovinud osaleda homoseksuaalsuse propageerimisel kui tegevusel, mis on seadusega keelatud. Otsus on selles osas üllatav, et ausammas oli püstitatud heterost Steve Jobsile.

Loo moraal seisneb küsimuses, kas Venemaal leidub kunagi garaaž, milles sünnib mõni maailma arengut toetav leiutis?

Igal argipäeval võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: