Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

3. novembril 1957 saadeti Laika kosmosesse

Laika margil.
Laika margil. Autor/allikas: brunurb/Creative Commons

3. novembril 1957 saatis Nõukogude Liit orbiiidile kosmoselaeva Sputnik 2, mille pardal oli esimene elusolend, kes sihilikult kosmosesse saadetud – Moskva tänavatelt püütud hulkuv koer Laika.

Missioon ei näinud juba eos ette kosmoselaeva Maale naasmist, mistõttu pidigi Laika pooleks aastaks Maa-lähedasele orbiidile tiirlema jääma, et siis atmosfääris ära põleda. Kuniks koer elas, edastas Sputnik 2 Maale andmeid tema tervisliku seisundi kohta. Vastavat teavet saadi aga plaanitust oluliselt lühemat aega. Laika suri stressi ja liiga kõrge õhutemperatuuri tõttu juba 5-7 tundi pärast starti. Arvatavasti oli selle taga rikkis soojusregulatsioooniseade. Laika surmapõhjus avaldati alles aastakümneid pärast Sputnik 2 starti.

Sellegipoolest oli Laika teadlastele väärtuslik infoallikas, kes aitas mõista, kuidas elusolendid kosmoses hakkama saavad. Saadud andmed võimaldasid ette valmistada esimese inimese kosmosesse läkitamist. Juri Gagarin lendas kosmosesse 12. aprillil 1961. Laikast sai aga Nõukogude Liidu kangelane, kelle nimi on tänaseni meeles ilmselt igal kosmoseentusiastil.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: