Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Siirdada saab ka 'surnud südameid'

Südame säilitamiseks kasutatakse spetsiaalset masinat.
Südame säilitamiseks kasutatakse spetsiaalset masinat. Autor/allikas: Victor Changi-nimeline südameuuringute instituut

Austraalias asuva St Vincenti haigla kirurgid on siirdanud esimest korda patsiendile südame, mis oli löömast lakanud 20-30 minutit enne operatsiooni. Arstid spekuleerivad, et kasutatud meetod kasvatab südamesiirdamiste arvu kolmandiku võrra.

Südame siirdamine toimub tavaliselt elu ja surma piiril. Südame eemaldamine algab reeglina vahetult pärast seda, kui doonor ajusurnuks kuulutatakse. Veel tukslev süda asetatakse spetsiaalsesse jääkasti, kus on võimalik seda enne operatsiooni talletada veel ligikaudu neli tundi. Sisuliselt on elund vahepealse aja talveunes.

Austraalia seadused võimaldasid kasutada aga südameid, mis olid eemaldatud ajusurnud patsientidelt, kelle hingamine oli peatunud vähemalt viieks minutiks. Seni arvati, et paarikümne minutiga jõuab elund juba hapnikuvaeguse tõttu tõsiselt kahjustuda.

Ent Austraalia arstiteadlased leidsid, et spetsiaalset südamesse süstitavat kemikaalikokteili ja hoiumasinat kasutades püsivad elundid elule äratamise järel siirdamiskõlbulikud isegi juhul, kui need eemaldatakse 30 minutit pärast patsiendi hingamise peatumist. Elundeid saab kasutada kaheksa tunni vältel Soovitud tulemusteni jõuti 20 aastat pärast vastava arendustöö algust.

Seni on 'surnud südame' saanud kolm inimest. Uue organi vastavalt kolme kuu ja kahe nädala eest saanud patsiendid tunnevad end hästi ja tervena, kolmas viibib veel intensiivravi osakonnas. Kirurgid spekuleerivad, et meetod võiks südame siirdamiste koguarvu kasvatada umbes 30 protsenti.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: