Kristjan Port: Nokia tragöödia kahes vaatuses ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Põhjanaabrite ja vargsi meiegi uhkuse Nokia jõudmisest Microsofti rüppe on möödas vähem kui aasta. Kindlasti leidus veel neid, kes lohutasid end pisikese uhkuse vabandusega, et lõppude lõpuks pole Nokia kadunud. Suureline põhjamaine nimi uhkeldab ju maailmakuulsa firma kohal, olles ühtlasi tõendiks, et soomlased said hakkama tootega, mida Microsoft ei suutnud.

 

Mõned kujutasid isegi ette, et Nokiaga seotus teeb Microsofti kuidagi atraktiivsemaks. Aprillis toimunud ostu käigus omandas tarkvaratootja Nokia nime kasutusõiguse kümneks aastaks ja levinud arusaama järgi olevat uus emafirma lubanud Soome telefonivalmistaja nime kasutamist mobiilsetel seadmetel jätkata.

Noh, edaspidi võib need fiktsioonid kõrvale heita, sest Microsoft otsustas nüüd juba „oma telefonidelt“ Nokia nime eemaldada. Edaspidi kannavad uued telefonid Microsofti Lumia nime. Võibolla on muutus soomlastele isegi hea, sest Microsofti osa nutitelefonide turul kulgeb kolme protsendi juures. Kuna tegemist on suure börsiettevõtte ja olulise turusegmendiga, siis ilmuvad taolised kurvastavad sõnumid meediasse reeglipärase südametusega. Kuulmata edaspidi Nokia nime ja seda veel masendavate uudiste kontekstis, õnnestub rahvusliku valu unustamine vahest kiiremini.

Olukord sarnaneb antiiksele tragöödiale. Sõna „tragöödia“ päritolu üle veel vaieldakse, aga ühe arusaama järgi tähistati Vana-Kreekas sarnase sõnaga lamba ohverdamise ajal esitatavat koorilaulu. Meie silmade ees viimase paari aastaga lahti rullunud etenduses täidavad ängi täis heledahäälse laulukoori rolli tavalised soomlased, kes olid pidanud investeeringuid maailmakuulsasse firmasse mitte ainult inflatsiooni eest kaitstuks, vaid reipalt mammonat kasvatavaks.

Loo peategelasteks on eepilised kangelased. Maailma valitsevad müütilise suurusega tegelased, kes teineteist ei salli ning püüavad vastast pidevalt üle trumbata. Antiikses tragöödias esindavad eepilisi kangelasi aeg-ajalt lavale astuvad näitlejad, kes etlevad luule vormis lugusid kangelaste tegemistest.

Meie loos on aeg-ajalt ohhetava ja ahhetava koori ees etlejateks firmade peadirektorid, kes kannavad ette firmade uhkeid ja maailmavallutustest kõnelevaid börsiaruandeid. Ühe vaatuse ajal muudetakse näitlejaid, et kajastada Nokia ja Microsofti juhtkonnas toimunud muundumisi Bill Gatesist Steve Ballmeriks ja Jorma Ollilast Stephen Elopiks. Loos on olemas ka armukolmnurk, kus on Nokial valida, kas olla truu oma Symbianile või asuda kurameerima Androidiga.

Nokia on omavahelise vaenulikkuse tõttu jäiselt ära põlanud Microsofti perre sündinud kaunitarist mobiilse operatsioonisüsteemi. Ent ometi õnnestub viimasel kokku segada mõjus armujook, mille joomise järel kaotab põhjamaine kangelane ihust rammu ja langeb lõpuks kurnatu ning vaesena endise vastase väravas põrmu ja palub end orjaks võtta. Lugu lõppeb koorilaulu valju ning mitmehäälse halaga, kui Microsoft tuleb ja tõmbab kaotaja kaelast peremeheliku südametusega tema nimesildi.

Nokia-Microsofti juhtumist leiab kindlasti inspiratsiooni igasuguseks kunstiks. Tuleviku muudab stimuleerivaks ka asjaolu, et maailma jääb alles veel üks Nokia. See on vanast hiiust välja ostmata soomlastele jäänud osa, mis tegeleb kolmel rindel. Nokia Networks püüab leiva lauale panna telekomi ettevõtetele vajalikku võrgutehnoloogia tootmisega. Teine haru tegeleb asukohateenuste arendamisega nii autodele, inimestele kui ettevõtetele. Kolmandaks on midagi varialaadset, mis on koondunud Nokia Tehnoloogiate nime alla.

Selles lõigus panustatakse intellektuaalomandi portfelli arendamisele, litsentseeritakse olemasolevat vara maailma ettevõtetele ning lõpuks uuritakse, milliseid potentsiaalseid tehnoloogiaid võiks vajada lähitulevik.

Alles jäänud „vana“ Nokia kulgeb ühe huvitava seiga osas Microsoftiga veel sama jalga, nimetades kevadel uueks peadirektoriks hindi päritolu Rajeev Suri. Teadupärast alustas paar kuud varem Microsofti peadirektorina tööd india päritolu Satya Nadella. Nokia on surnud. Elagu uus Nokia!

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: