Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sigaretituhk sobib arseenifiltrite valmistamiseks

Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ideaalses maailmas poleks sigarettide suitsetamisest tekkivaid jäätmeid üleüldse olemas. Reaalses maailmas on aga otsitud võimalusi, kuidas nendega siiski midagi kasulikku teha. Rühm keemikuid teatab nüüd, et sigaretituhka saaks kasutada odavate arseeni eemaldamiseks sobilike filtrite valmistamiseks.

Varem on sigaretikonisid kasutatud näiteks energia talletamiseks ning roostevaba terase ja kaubaplatvormide valmistamiseks. Teadlased eesotsas Jianxing Li'ga Hiina teadusakadeemiast leidsid, et häid omadusi on ka sigaretituhal. Töörühm kahtlustas, et see kujutab endas oma poorsuse tõttu tõhusat filtrit. Isegi paremat, kui teised odavalt hangitavad jäätmed, näiteks banaanikoored.

Filtrite loomiseks kattis Li tuhaosakesed alumiiniumoksiidiga. Katseks Sise-Mongooliast pärinevat arseeniga saastunud joogivett filtreerides leidsid nad, et see eemaldas 96 protsenti arseenist, mis ületab Maailma Terviseorganisatsiooni seatud miinimumnõudeid. Filtri tõhusus hakkas langema kuuenda kasutuskorra järel.

Kuigi argikasutusse on jõudnud juba mitmeid teist tüüpi arseenifiltreid, usub Li, et filtrite odavus võiks need siiski arengumaades populaarseks muuta.

Filtrit kirjeldatakse ajakirjas Industrial & Engineering Chemistry Research.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: