Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vein ja õlu lõhnavad kärbeste pärast

Foto: Postimees/Scanpix

Selles, et veini või õlle lõhn paljudele inimestele meeldib, on lõppkokkuvõttes süüdi kärbsed. Nõnda võib järeldada belgia teadlaste uuringust, millest selgub, et just kärbeste pärast eritavad pärmiseened, mida õlle ja veini valmistamisel kasutatakse, lõhnaaineid, mis kärbestele meeldivad.

 

Pärmile on see kasulik, sest lõhna peale kokku lennanud kärbsed levitavad ka pärmirakke uutesse ja tihtipeale ka parematesse kohtadesse. Ent just need kärbeste ligi meelitamiseks eritatavad ained annavad ka veini ja õlle lõhnabuketti seda kergelt puuviljalist aroomi, mis ka inimestele meeltmööda on.

Inimesed ongi pärmi aastatuhandeid kasutanud nii õlle, veini kui ka leiva valmistamiseks. Pärmirakud söövad suhkrut ja teevad sellest süsihappegaasi ja alkoholi. Leiva valmistamisel paneb gaas taigna kerkima, aga alkohol aurab küpsetamisel ära. Õllesse ja vahuveini jäävad nii gaas kui alkohol sisse, sellal kui tavalisest veinist lastakse gaas välja.

Nüüd selgub Leuveni ülikooli teadlase Kevin Verstrepeni ja tema kolleegide töödest, et pärmirakkudes toodetavad puuviljalõhnalised lenduvad ühendid meeldivad erakordselt hästi äädika- ehk puuviljakärbestele. Katsetest selgus, et kärbsed ei tundnud aga pisimatki huvi geneetiliselt muundatud pärmi vastu, mis selliseid ühendeid ei levitanud.

Hea lõhna peale kohale lennanud kärbsed söövad küll mõned pärmirakud ära, aga kannavad teised jälle mõnda muude kohta, kus siis hoopis neil pärmirakkudel võib rohkem süüa olla.

Uurimus ilmus ajakirjas Cell Reports.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Cell Reports

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: