AIDS-i pandeemia taga oli täiuslik torm

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
HIV Autor/allikas: Wikimedia Commons

Viirusele aitas globaalset mõõdet anda uute raudteede rajamine, arstiabi süsteemi puudujäägid ja 20. sajandi Aafrikale omane seksuaalkäitumine, leiavad HIV-1 tüve ajalugu uurinud teadlased.

Erinevad HIV tüved on primaatidelt inimestele kandunud vähemalt 13 korda. Üle maailma suutis levida neist aga vaid üks. Näiteks kandus HIV-1 O tüvi Kamerunis inimestele umbes samal ajal kui HIV-1 M Kongos. Neist esimene nakatas küll kümneid tuhandeid inimesi, kuid jäi siiski piirkondlikuks probleemiks. Teise ohvrite arv kasvas eksponentsiaalselt.

Varem on epidemioloogid näidanud, et inimeste immuunsüsteem suutis HIV-1 O vastu edukamalt võidelda. Värskest tööst nähtub, et ohtlikum HIV-1 M sattus olema ka õigel ajal õiges kohas.

Oliver Pybus Oxfordi ülikoolist uuris kolleegidega viiruse leviku kaardistamiseks erinevatel aegadel eri piirkondadest võetud vereproove. Enam kui 800 vereproovis leidunud HIV pärilikkusaine põhjal suutsid nad näidata, et selle juured peituvad Kongo Demokraatlikus Vabariigis. Nakatunute arvu plahvatuslik kasv sai alguse 1920. aastatel, kui hakkas levima Kinshasa linnas.

Euroopa koloniaalvõimude linnad meelitasid ligi õnneotsijaid, mis andis löögi piirkonna traditsioonilistele väärtusele. Tavalisemaks muutusid nii prostitutsioon kui ka seksuaalne lõtvus. Oma osa oli kliinikutel, mis ei hoolinud kehvemal elujärjel olevaid inimesi ravides arstiriistade steriliseerimisest kuigi palju.

Astaks 1922 oli Kinshasasse suubuva raudtee reisijate arv kasvanud umbes 300 000, kes levitasid viirust kaugemal lõunas asuvatesse kaevanduspiirkondadesse ja Brazzaville'i. Põhjasuunaline levik oli märgatavalt aeglasem - peamiseks transpordivahendiks olid jõelaevad.

Uus hüpe nakatunute arvus toimus 1960. aastal. Kongo Demokraatliku Vabariigi iseseisvumisega kaasnes uus radikaalne kultuuriline muutus. Kui enne 1960. aastat teenindasid Kinshasa prostituudid nädalas keskmiselt 3-4 klienti, siis pärast seda kasvas nende arv viiekordselt. Viirus levis ka ülejäänud Lõuna-Aafrika riikidesse.

Esimene nakatumisjuhtum registreeriti alles 21 aastat hiljem. HI-viirus isoleeriti alles 1983. aastal. Praegueks on sellesse nakatunud maailmas umbes 76 miljonit inimest.

Uurimus ilmus ajakirjas Science.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Science

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: