Kauge planeedi atmosfääris on veeauru ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: NASA/JPL-Caltech

Astronoomid on avastanud, et meist umbes 124 valgusaasta kaugusel Luige tähtkujus asuva planeedi atmosfääris on veeauru. Tegu on seni kõige väiksema planeediga, mille atmosfäärist mõni keemiline ühend on tuvastatud. Meie maakerast on planeet siiski neli korda suurem.

Avastajad eesotsas Ameerika Ühendriikide Marylandi ülikooli astronoomi Drake Demingiga kirjutavad ajakirjas Nature, et peale veeauru leidub planeedi HAT-p-11b atmosfääris ka vesinikku.

Teadlased jälgisid läbi kolme teleskoobi, kuidas planeet oma tähe eest läbi liikus ja milliseid muutusi see tähevalguse värvigammasse tõi. Nii said nad teada, millise sagedusega valgust planeedi atmosfäär neelab, ja see andiski juba aimu, milliseid ained seal atmosfääris on. Tegu oli mõistagi väga täpsete mõõtmistega ja seetõttu ongi tähelepanuväärne, et neid mõõtmisi suudeti nüüd ka sedavõrd väikesepoolse planeedi kohta teha.

Vee leidmine aga on iseenesest alati huvitav, sest vesi on teadaolevalt üks elu vältimatuid eeldusi. Vee olemasolu muidugi iseenesest veel elu olemasolu ei taga ja vaevalt et planeedil HAT-p-11b ka elu on, sest seal on selleks arvatavasti liiga palav – umbes 500 °C.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Nature

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: