Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Päikesel vallandus X-klassi loide. Uuendatud virmaliste ennustus

Loide lähtus päikeseplekilt AR2158.
Loide lähtus päikeseplekilt AR2158. Autor/allikas: NASA

Eile õhtul kell 20.46 Eesti aja järgi lahvatas päikeseplekk AR2158, tekitades X-klassi loite. Plekk asus purske hetkel Maa suunas, misläbi kaasnesid sellega Ameerika ja Okeaania kohal tunni kestnud raadioside häired. Kahe massipurske käigus vallandunud osakesed jõuavad Maani enne nädalavahetust.

USA Ookeani ja Atmosfääri Administratsiooni (NOAA) ennustuste kohaselt tekitavad 9. ja 10. septembril vallandunud päikesekrooni massipursked 12. septembril 80-protsendilise tõenäosusega polaaraladel geomagnetilise tormi. Virmalisi võib tõenäoliselt näha 55°  laiuskraadil, laupäevaks paisub torm kahe purske kombineerumise tõttu G3-tormiks. Taevatulesid saab näha ka 50°  laiuskraadil.

 

X1.6 loiteks klassifitseeritud purse kuulub kõige energeetilisemate pursete klassi. Vallandunud lööklainete raadioemissioonid vihjavad, et laetud osakeste algkiirus küündis 3750 km/s, misläbi peaks need planeedini jõudma juba reede ööseks. Loite käigus vallandunud ultraviolettkiirgus ioniseeris Okeaania ja Ameerika kohal lisaks atmosfääri ülemisi kihte, mille tulemusena võis kõrgematel raadiosagedustel umbes tunni kuulda vaid sahinat.

 

X-klassi purskeid on sellel aastal vallandunud ka varemgi, X3-klassi purset nähti näiteks juunis. Ent purske allikaks olnud päikeseplekk oli toona Maast eemale suunatud, mistõttu see planeeti ei mõjutanud. Päikesetormid on reeglina inimestele planeedi pinda kaitsva atmosfääri tõttu ohutud, ent võivad tekitada side- ja elektrivõrgu häireid.

NOAA teatel võib lähipäevadel ilmselt veelgi loiteid näha. Ebastabiilsed on ka päikeseplekkide AR2157 ja AR2158 magnetväljad, ennustuste kohaselt võib 40-protsendilise ja 85-protsendilise tõenäosusega vallanduda vastavalt X- ja M-klassi purse.

Jälgi kosmoseilma reaalajas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: