Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Osa ajust ei pruugigi vananeda

Aju erinevad osad vananevad eri kiirusega
Aju erinevad osad vananevad eri kiirusega Autor/allikas: Wikimedia Commons

Hiljutise uuringu põhjal suudab vähemasti üks osa vanemaealise inimese ajust töödelda informatsiooni sarnaselt noortele inimestele.

 

Teadlased võrdlesid 60 vanemaealise inimese ja noorema kaaslase ruumilise tähelepanu oskusi. Ruumiline tähelepanu on oluline paljudes erinevates eluvaldkondades, alates kõndimisest ja autojuhtimisest kuni igapäevaste asjade kasutamiseni.

Töö näitas, et vanemaealised ja nooremad inimesed teostavad ruumilist tähelepanu nõudvaid ülesandeid sarnaselt. Nii nooremad inimesed vanusevahemikus 18-38 eluaastat kui ka vanemad inimesed vanusevahemikus 55-95 eluaastat andsid ruumilise tähelepanu ülesannetele sarnaseid vastuseid.

Käsitledes vananemist, ei mõtle me sugugi mitte ainult kehalistele muutustele, vaid kindlasti ka kognitiivsele (vaimsele) poolele. Siiski näitas antud töö, et parema ajupoolkera reguleeritavate kognitiivsete süsteemide kindlad tüübid, sh ruumiline tähelepanu võivad olla vananemise eest mingil moel kaitstud.

Sellised tulemused esitavad praegusele arusaamale omamoodi väljakutse, vajades kindlasti täiendavaid uuringuid.

Loe lisa:
One part of the brain doesn`t age, study suggests (msn Healthy Living)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: msn Healthy Living

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: