TÜ kalateadlastel on tänasest Peipsil kasutada moodne teaduslaev ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tartu ülikooli kalateadlaste töö peab tagama, et Peipsi järvel toimuv püük ei ohustaks liialt järve kalavarusid. Tänasest on nende kasutuses uus teaduslaev.

Kui piltlikustada, siis varasemalt käisid Tartu ülikooli mereinstituudi teadlased teaduspüügil Peipsil punnvõrriga, tänasest aga moodsaima Mercedesega. Nimelt on uues laevas olemas vesikäimla, dušš, kajut viie koikuga, televiisor ja moodsat laeva juhib arvuti. Kaptenit ja tema abi on muidugi ka tarvis. Laeva kodusadamaks jääb Peipsi järvel Mustvee sadam, laeva nimeks sai Emily 007.

Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi direktor professor Toomas Saati sõnul on laeva eeskätt tarvis selleks, et kaasaegsel tasemel kalavarude Peipsi kalavarude suurust hinnata. Mereinstituut sai hiljuti endale ka rannikumere uurimislaeva ning kättesaadud laeva järgselt on uurimisasutuse vajadused laevade osas kaetud.

Emily 007 kapten Erik Kurs ütles, et laeva kohta võib pärast esimesi sõite öelda üksnes häid sõnu. „Laev on väga aus ja hästi ehitatud, väga järvekindel ja merekindel ka muidugi. /.../ Eks laevaga kohanemine võtab mingi aeg, et seda laeva armastama hakata ja sellega tutvust teha,“ laiendas kapten.

Laev ehitati Saaremaal Nasval asuvas Baltic Workboats Shipyardis. Selle müügijuht Jüri Taal ütles, et taoliste laevadega on võimalik sõita ka merel. Sarnase kerega alus sõidabki Saaremaa ja Abruka vahel. Tõsi, tollel laeval on varustus teine.

Täna üle antud laeval on teadlastele loodud täielik mugavus. „Siia on kõik, mis vähegi vajalik ja võimalik sisse pandud, peale nende püügivahendite oleme me sinna mahutanud ära olmevõimalused, mis peaksid vastama tänapäeva standarditele. Ütleme nii, et tänapäeval siin Euroopas enam selliseid laevu ei ehitata, millel minimaalsed elamiseks vajalikud standardid puuduvad,“ lisas Taal.

Kalateadlane Väino Vaino ütles, et uue laevaga paraneb ka töö tegemise kvaliteet. „Tööd on tunduvalt parem teha, tunduvalt on lihtsam teha, ei ole nii palju füüsilist tööd, kõiki seadmeid on mugavam käsitleda, kõik on puhtam. Töökvaliteet on tunduvalt parem,“ märkis teadlane.

Samuti aitab see saada parema ülevaate Peipsi kalavarudest. „See uuem laev on natukene võimekam, me saame oma katsepüüke laiendada, seeläbi saame me parema ja täpsema pildi järve kalastikust ja järve kalavarudest,“ ütles Vaino.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: