Antibiootikum võib tõsta südameprobleemide riski ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Laialt kasutatav antibiootikum nimega klaritromütsiin võib suurendada mõnedel patsientidel südamehaigustesse suremuse riski.

 

Tulenevalt tõsiasjast, et nimetatud antibiootikumi saavad igal aastal miljonid inimesed, vajavad hiljutises uuringus esitatud leiud kiiret kinnitust. Siiski rõhutavad uuringu läbi viinud Taani teadlased, et tegelik oht on väike ning juhiseid ravimi kasutamiseks enne lisanduva teabe saamist muutma ei peaks.

Mõningaid sagedasti kasutatavaid antibiootikume peaks tarbima suure ettevaatusega; eriti need inimesed, kel on südamehaiguste risk kõrgem. Mitte kõik antibiootikumid ei mõjuta südameveresoonkonna tervist samaväärselt. Need patsiendid, kel on niigi probleeme südamega, peaksid aga sellest oma arsti kindlasti teavitama, sest alati on ka ohutumaid variante.

Klaritromütsiin ja roksitromütsiin kuuluvad makroliididena tuntud antibiootikumide hulka. Need ühendid suurendavad südamerütmi probleemide riski, mis võivad lõppeda ka surmaga.

Antud uuringus analüüsiti enam kui 5 miljoni antibiootikumi ravikuuri (klaritromütsiini, roksitromütsiini või penitsilliini) kulgu Taani täiskasvanutel aastatel 1997-2011.

Selle aja jooksul esines antibiootikumide kuuri ajal 285 südameprobleemidest tingitud surmajuhtu. Uuring näitas, et klaritromütsiini kasutamine seostus südameprobleemidest tingitud surmajuhtude 76 protsendilise kasvuga, võrreldes penitsilliini kasutamisega. Pärast ravimi tarbimise lõppu selline riski tõus kadus. Roksitromütsiini tarbimine südamehaigustest tingitud surmajuhtude tõusuga ei seostunud.

Autorid peavad oluliseks rõhutada, et läbiviidud uuring ei tõesta põhjuslikku seost kahe teguri vahel. Siiski on tulemused ekspertide hinnangul muret tekitavad.

Loe lisa:
Antibiotic might raise heart risks for some (msn Healthy Living)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: msn Healthy Living

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: