Higi võiks nutiseadmeid laadida ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Joseph Wang

Insenerid on loonud ajutist tätoveeringut meenutava biopatarei, mis ammutab energiat kurnava füüsilise tegevuse tagajärjel vabanevast piimhappest. Töörühm loodab, et kaugemas tulevikus võiks seade lisaks biosensorite töös hoidmisele laadida ka näiteks nutikelli ja -telefone.

Biosensorite turg on viimaste kümnenditega hüppeliselt kasvanud. Kui 30 aasta eest ulatus see vaid umbes 3,5 miljoni euroni, siis tänaseks on see kasvanud pea 10 miljardi euroni. Südametööd jälgivad treeningseadmed on pigem reegliks kui erandiks. Diabeeti põdevatel patsientidel on harilikult ka kodus veresuhkru taset mõõtvad sensorid. Treeningu ajal kehal kantavad nutiseadmed on trendi veelgi hoogustanud.

Seejuures üritatakse sooritust üha täpsemate meetoditega hinnata. Nõnda oli ka Joseph Wangi töörühma algseks eesmärgiks luua hoopis sensor, mis treeningu intensiivsuse hindamiseks südamelöökide ja tehtud sammude arvu asemel hoopis veres leiduva laktaadi hulka hindab. Tavapärasest oluliselt kõrgema energianõudluse korral ei suuda keha enam energiaallikaks oleva glükoosi lagunemisjääke piisavalt kiiresti eemaldada. Kuigi pürovaadi piimhappeks muundamine võimaldab kauem pingutada, tekitab see kasvava happelisuse tõttu ka valutunnet.

Kui professionaalsed sportlased saavad piimhappe sisalduse hindamiseks vereproovi laborisse, siis Wangi 2013. aastal loodud sensor võimaldab laktaaditaset mõõta higist. Sensor põhineb ensüümil, mis laktaadi molekulilt elektrone röövib ja tekkinud elektrivoolu tugevuse alusel selle taset hindab. Töörühm otsustas nüüd lisada sensorile patarei, et vabastatud elektrone mitte raisku lasta. Tulemusena valminud biopatarei maksimaalne võimsus ulatus nelja mikrovatini.

Enne suuremate elektroonikaseadmete, nagu telefonide, laadimist on aga vaja nende võimsust oluliselt kasvatada. Näiteks välja lülitatud telefoni laadimiseks kulub 15 korda rohkem energiat.

Seadet esitleti Ameerika Keemia Seltsi aastakohtumisel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: