Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Südamehaigused loovutavad surmapõhjuste pingereas esikohta vähkkasvajatele

Autor/allikas: Wikimedia Commons

Euroopa mitmetes maades on tekkimas olukord, kus juhtivaks surmapõhjuseks ei ole enam südameveresoonkonnahaigused.

 

Iga-aastastest Euroopas toimunud surmajuhtudest on peaaegu pooled ehk 4 miljonit põhjustatud südameveresoonkonnahaigustest. Samas näitab ajakirjas European Heart Journal avaldatud artikkel, et südametervise näitajate paranemine on mitmetes riikides toonud kaasa olukorra, kus juhtivale positsioonile on surmapõhjustes kerkinud vähkkasvajad. Nii on see näiteks Taanis.

Südameveresoonkonnatõbedest põhjustatud surmade arv on aastakümnete jooksul langenud ning sellise suuna taga on elustiilimuutused, sh loobumine suitsetamisest, aga ka ravide paranemine.

Oxfordi ülikooli teadlased näitasid, et pahaloomulised kasvajad põhjustavad meestel rohkem surmajuhtumeid kui südameveresoonkonnahaigused kümnes riigis – Belgias, Taanis, Prantsusmaal, Iisraelis, Luksemburgis, Madalmaades, Portugalis, Sloveenias, Hispaanias ja San Marinos. Ühes neist mainitud riikidest, Taanis kehtib selline seos ka naiste jaoks.

Uuringu autorite sõnul on sellise seose taga pigem südameveresoonkonnahaiguste esinemuse alanemine kui vähkkasvajate arvukuse kasv. Südamehaiguste ravis on tehtud olulisi edusamme.

Samas on 15-s riigis (52-st analüüsitud riigist) suremus südamehaigustesse naiste seas siiski neli korda kõrgem kui suremus vähkkasvajasse. Eriti kehtib selline seos Ida-Euroopa maade kohta. Nii selgus, et südamehaigustest põhjustatud surmajuhtumeid on 55-59 aasta vanuste meeste seas Valgevenes, Kasahstanis, Kõrgõzstanis, Venemaal ja Ukrainas rohkem, kui 20 aastat vanemate meeste seas Prantsusmaal.

Loe lisa:
Heart disease giving way to cancer as topp killer of men (BBC News Health)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: BBC News Health

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: