Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kompuutertomograafiliste uuringute arvukus on järsult tõusnud

Ükski uuring ei ole päris riskivaba
Ükski uuring ei ole päris riskivaba Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ekspertide hinnangul on kompuutertomograafiliste uuringute hulk Ühendkuningriigis järsult kasvanud. Selliste uuringutega kaasnev terviserisk on suurim lastele, samas on lastele tehtud uuringute arv viimase kümnendi jooksul kahekordistunud.

 

Kompuutertomograafilise uuringu ajal pöörleb röntgenkiiretoru ümber patsiendi keha ja tekitab üksikasjalikke pilte siseorganitest ja ka teistest kehaosadest.

Spetsiaalse komitee hinnangul, mis uurib kiirituse meditsiinilisi aspekte keskkonnas, küünib iga-aastane skaneeringute arv 2013-14 viie miljonini. Sellised andmed põhinevad kolmest Ühendkuningriigi haiglast kogutud materjalil. Kui paljude lisanduvate vähijuhtudega selline kiiritus võib seotud olla, on väga raske hinnata. Samas esitas komitee valitsusele tungiva soovituse, mille kohaselt peaksid haiglad raporteerima oma skaneeringute arvust ja ka kasutatud kiiritusdoosidest. Ilma selliste andmete teadmata on lisanduvaid riske väga keeruline hinnata.

Samas on selge, et suuremat riski kokkupuutel kiiritusega kannavad lapsed. 2012. aasta uuring näitas, et mitmed kompuutertomograafilised uuringud (üle 10) lapseeas võivad kolmekordistada ajuvähi või leukeemia arenguriski.
Kiirituse suhtes on tundlikumad ka BRCA1 ja BRCA2 geenivarianti kandvad naised.

Riske tuleks minimiseerida, kasutades skaneeringuid vaid kliinilistele küsimustele vastuste otsimisel.
Ekspertide hinnangul tuleb 16 protsenti kiiritusest, millega Ühendkuningriigi inimesed kokku puutuvad, mittelooduslikest allikatest ning 90 protsenti sellest on pärit meditsiinilistest sekkumistest.

Loe lisa:
Sharp rise in CT scans on chldren and adults (BBC News Health)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: BBC News Health

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: