Eesnäärmevähi sõeluuring võib alandada suremust viiendiku võrra ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mehed peaksid tervisele rohkem tähelepanu pöörama
Mehed peaksid tervisele rohkem tähelepanu pöörama Autor/allikas: Wikimedia Commons

Eesnäärmevähi sõeluuringud võivad vähendada suremust sellesse raskesse haigusesse peaaegu viiendiku võrra. Nii näitas pikaajaline Euroopas läbiviidud uuring, mis hõlmas enam kui 162 000 mehe andmeid, ja mille tulemused ilmusid ajakirjas The Lancet.

 

Vaatamata tõendusele prostata spetsiifilise antigeeni (PSA) testimise tõhususest, jäävad püsima kahtlused, kas saadavad positiivsed toimed kaaluvad üles kahjusid, ning autorid ei soovita rutiinseid testimisprogramme hetkel veel juurutada.

Uuringut alustati 1993. aastal eesmärgiga määrata, kas PSA testimine võiks alandada eesnäärmevähi surmade arvukust. Uuringusse olid kaasatud mehed vanuses 50-74 eluaastat kaheksast Euroopa riigist. Osadele meestest tehti iga 4 aasta möödudes PSA testimine, teistele mitte ja nad moodustasid kontrollrühma. Üle 3.0 ng/ml PSA proovi andnud mehed suunati edasi biopsiale.

Tulemused näitasid, et selline testimine alandas eesnäärmevähi surmade arvukust üheksandaks uuringuaastaks 15 protsenti ja 11 aastaks lausa 22 protsenti.

PSA testimine toob kaasa olulise alanemise eesnäärmevähi surmade arvus, siiski peaaegu 40 protsendil juhtudest toimub ülediagnoosimine, mis põhjustab üleravimist ja seega ka mitmeid kõrvaltoimeid.

Seepärast ei peeta massilisi sõeluuringuid praegu veel õigustatuks ning edasised uuringud ülediagnoosimise vältimiseks ja ebavajalike biopsate teostamiseks on aktuaalsed.

Loe lisa:
Prostate cancer screening reduces deaths by a fifths: large, long-term European trial (Science Daily)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Science Daily

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: