Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Äärmuslikus kuumuses suureneb inimeste suremus

Kuumus mõjutab organismis toimuvaid protsesse
Kuumus mõjutab organismis toimuvaid protsesse Autor/allikas: Wikimedia Commons

Äärmuslikult kõrgete (või ka madalate) temperatuuride juures kasvab südamepuudulikkusest või insuldist põhjustatud surmajuhtude arv. Sellised epidemioloogiliselt tõestatud andmed avaldati ajakirjas Heart.

 

Nii näiteks kirjeldati 2003. aastal Lääne-Euroopat tabanud kuumalaine korral umbes 22 000 lisandunud surmajuhtu.

Kolmes Baierimaa linnas läbiviidud uuring kinnitas, et äärmusliku kuuma (ja ka külma) suhtes on eriti tundlikud vanemaealised inimesed ja need, kes põevad mingeid kroonilisi haigusi. Omades enamat teavet temperatuurimuutuste kohta tervisele, saab keskenduda kõrgema riskiga sihtrühmadele ja võtta tarvitusele ennetavad abinõud.

Uuringus analüüsiti aastatel 1990-2006 Münchenis, Nürnbergis ja Augsburgis esinenud südameveresoonkonna haigustest tingitud 188 000 surmajuhtu ning näidati, et temperatuuri tõustes 20 kraadist kuni 25 kraadini suurenes südameveresoonkonnahaigustest tulenevate surmade arv 9.5 protsenti.

Kõrged temperatuurid võivad mõjutada veretrombide tekkemehhanismi ja muuta vere viskoossemaks, suurendades seeläbi tromboosiriski. Samas võivad aga väga madalad temperatuurid mõjutada vererõhku, suurendades insuldiohtu.

Mõned inimesed reageerivad rohkem kuumusele, teised külmale; oma rolli võib seejuures mängida ka õhusaaste, mõjutades ühtekokku kliima muutustega kaasnevaid terviseriske, seda eriti linnatingimustes.

Loe lisa:
Mortality rates increase due to extreme heat and cold (Science Daily)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Science Daily

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: