Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hernetera suurune ajukeskus osaleb negatiivse eelaimduse tekkes

Habenula võimaldab ohuolukordi ette tajuda
Habenula võimaldab ohuolukordi ette tajuda Autor/allikas: Wikimedia Commons

Herneterast väiksema suurusega ajuosa vallandab instinktiivse tunde, et midagi halba on juhtumas.

Ajakirjas PNAS avaldatud uuringus näitavad teadlased, et käbikeha läheduses asuv habenula mängib peamist osa selles, kuidas inimesed tajuvad ohtlikke kogemusi, mida sellistest olukordadest õpivad ja kuidas neile reageerivad. Sellise ajupiirkonna üleaktiivsus võib seostuda depressiooniga kaasneva pessimismiga.

Loomkatsed on näidanud, et habenula muutub aktiivseks siis, kui katsealused ootavad või kogevad midagi negatiivset. Inimestel on seda pisikest ajustruktuuri (diameetriga vähem kui 3 mm) olnud siiani suhteliselt keeruline skaneerida.

Londoni ülikoolikolledži teadlastel õnnestus vastavat ajupiirkonda uue tehnoloogia abil uurida ning töös jälgiti habenula aktiivsust 23 inimesel. Kõigile osalejatele näidati abstraktseid pilte ning mõni sekund hiljem seostati pilte kas negatiivsete (valulik elektrišokk), positiivsete (rahaline preemia) või neutraalsete vastustega. Vaadates negatiivsete vastustega seotud pilte, täheldati aktiivsuse tõusu habenulas. Selline ajupiirkond on inimestele abiks võimalikest ohtudest eemaletõmbumiseks ja enese kaitsmiseks ohuolukordades.

Tõenäoliselt on habenula võtmekeskuseks, mis võimaldab meil ette näha kurbade tagajärgedega olukordi. Samas on selline piirkond depressiooni all kannatavatel loomadel üleaktiivne; tööd inimpatsientide aju aktiivsuse uurimisega jätkuvad.

Loe lisa:
Pea-sized brain hub could shed light on depression (BBC News Health)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: BBC News Health

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: