Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mandlilõikus uneapnoe raviks võib vallandada lastel kaalutõusu

Füüsilisel aktiivsusel on oluline roll rasvumisepideemia pidurdamisel
Füüsilisel aktiivsusel on oluline roll rasvumisepideemia pidurdamisel Autor/allikas: Wikimedia Commons

Uneapnoe leevenduseks tehakse lastele sageli tonsillektoomiat ehk mandlite eemaldust, samas kinnitab hiljutine uuring, et selline ravi võib soodustada laste kaalutõusu ning seda eriti juhul, kui lapsed on juba niigi ülekaalulised.

 

Laste rasvumine on mitmete terviseprobleemide riskiteguriks, süvendades omakorda uneapnoe tõsidust. Töö autorite sõnul peaksid arstid ja lapsevanemad olema teadlikud, et lõikuse läbi teinud lastel on tervislik toitumine ja korrapärane füüsiline tegevus väga olulisel kohal. Uneapnoe ravi eeldab seega kompleksset käsitlust, milles on oluline osa ka elustiiliteguritel.

Obstruktiivne uneapnoe tekib hingamisteede ahenemise poolt põhjustatud korduvate hingamispauside esinemisel öö jooksul. Lastel on sellise seisundi kõige tavalisemaks põhjuseks mandlite ja adenoidide suurenemine. Seepärast soovitatakse sageli selliste kudede eemaldamist. Kirurgilise sekkumise järgselt võivad lapsed aga kaalus kiiremini juurde võtta ning seda kinnitavad ka ajakirjas Pediatrics esitatud andmed.

Uuringus jälgiti 204 5-9 aasta vanust last, keda raviti kirurgiliselt, ning 192 last, kelle puhul rakendati jälgimisstrateegiat. Seitsme kuu jooksul võtsid operatsiooni läbi teinud lapsed kaalus rohkem juurde kui kontrollrühma kaaslased; seda eriti need lapsed, kes olid niigi ülekaalulised.

Sellise ilmingu seletuseks on mitu võimalust. Ühelt poolt võib langeda kalorite põletamine, sest operatsiooni järgselt muutuvad lapsed sageli vähem aktiivseks. Samuti on teada, et uneapnoega kaasnev kehv uni võib muuta lapsi hüperaktiivseks. Ka võib uneapnoe ise põhjustada mõningaid ainevahetuslikke muutusi, sekkudes kasvuhormooni vabanemisse.

Seega peaksid vanemad olema mandlilõikuse järgselt eriti hoolsad laste tervislike eluviiside kujundamises.

Loe lisa:
Tonsillectomy for sleep apnea may trigger weight gain (msn Healthy Living)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: msn Healthy Living

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: