Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

MERS-CoV võib suuta õhu kaudu levida

MERS-CoV.
MERS-CoV. Autor/allikas: NIAID/Creative Commons

Saudi Araabias asuvast kaamelilaudast kogutud proovide analüüs näitab, et tänaseks vähemalt 288 inimelu nõudnud Lähis-Ida respiratoorse sündroomi nime all tuntud hingamisteede haiguse viirusosakesed võivad suuta õhu kaudu levida.

Laut kuulus tänaseks hukkunud mehele, kelle vereringest oli mitmeid kuid tagasi MERSi põhjustav viirus isoleeritud ning kelle neli kaamelit oli sellega samuti nakatunud. Eelnevad tööd oli juhtumiuuringu põhjal kinnitanud, et viirus kandub kaamelitelt inimestele. Nüüd otsustasid aga viroloogid uurida ka toona laudast kogutud õhus leiduvaid osakesi ja suutsid proovist viiruse pärilikkusainet isoleerida.

Leitud DNA kõrvutamine kaameleid ja nende omanikku nakatunud viiruse pärilikkusainega kinnitas, et tegu on tõepoolest sama tüvega. Viirusest ei leitud aga märke pärast loomade eemaldamist kogutud kahes õhuproovis, mis vihjab, et osakesed ei suuda õhus pikalt hõljuda.

Nii pole teadlased varmad järeldama, et viirus levitab ennast peamiselt aerosoolide vahendusel. Eelnevalt on vastavate spekulatsioonideni viinud juhtumiuuringud, kus viirusega nakatusid eelnevalt MERSi-patsientidega kokku puutunud inimesed. Sellegipoolest märgivad töö autorid, et tulemused rõhutavad ettevaatusabinõuna kaitsemaskide kandmise vajalikkust. Maailma Terviseorganisatsioon on aga samal ajal töötanud uurimispraktikate ühtlustamise suunas.

Uurimus ilmus ajakirjas mBio.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: mBio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: