Vähenegi peapõrutus võib põhjustada mõtlemis- ja mäluprobleeme ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jalgrattalt kukkumised põhjustavad sageli põrutusi
Jalgrattalt kukkumised põhjustavad sageli põrutusi Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ka kergekujuline peapõrutus võib omada pikaaegseid tagajärgi.

Nimelt leidsid teadlased ajupiltide võrdlemisel ja mõttetegevustestide uurimisel, et mõtlemisoskuste taastumine võtab isegi suhteliselt väikeste põrutuste järgselt palju kauem aega kui seni arvatud. Minoorseid põrutusi võivad põhjustada nii jalgrattalt kukkumine kui ka kaklused.

Põrutuse saanud inimeste mõtlemis- ja mälutestid näitasid umbes 25 protsenti madalamaid tulemusi kui tervetel inimestel. Aasta möödudes olid skoorid küll ühtlustunud, kuid põrutuse saanud inimeste ajupiltidelt oli kahjustus endiselt näha. 90 protsenti kõigist ajutraumadest on leebed või mõõdukad ning inimesed peaksid olema teadlikud, et põrutusega kaasneb ajustruktuuride reaalne kahjustus, mis püsib veel aasta möödudes.

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas Neurology.

Ameerikas esineb igal aastal umbes 2-4 miljonit ajupõrutust, mis kaasnevad sportimise või meelelahutusega; enamik neist juhtudest paraneb täielikult. Eriti tundlikud on põrutuste osas lapsed. Põrutuse mõju uurimine mõtlemisvõimele on keeruline ning sümptomid üksi ei pruugi anda kahjustusest täit pilti. Iga patsient on erinev.

Loe lisa:
Even mild concussion can cause thinking, memory problems: study (msn Healthy Living)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: msn Healthy Living

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: