Andide mäetipud meenutavad Marssi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Licancaburi vulkaan.
Licancaburi vulkaan. Autor/allikas: ESO/B. Tafreshi

SETI ja NASA teadlased leiavad Boliivias asuva Licancaburi vulkaani tipus tehtud mõõtmiste analüüsil, et 2003. aastal kerkis piirkonnas UV-indeksi väärtus 43,3'ni, iseloomustades pigem Marssi kui Maad.

UV-indeks annab kiire ja kokkuvõtliku ülevaate, kui ohtlik kiiritustihedus keskpäeval on. Väärtuse leidmisel võetakse arvesse, et energeetilisem ja väiksema lainepikkusega kiirgus tekitab ka ulatuslikemaid kahjustusi. Eestis tõuseb kiiritustihedus kõrgele tasemele tavaliselt vaid kesksuvistel selgematel päevadel. Õrnema ja kaitsmata nahaga eestlased saavad UV-indeksi 7 korral päikesepõletuse juba 20 minutiga.

Nathalie Cabrol maavälise elu otsinguga tegelevast SETI instituudist leiab nüüd kolleegidega USA kosmoseagentuurist, et 2003. aasta jaanuaris tõusis UV-indeksi väärtus Boliivia mäetipul enam kui kuus korda kõrgemale. Kuigi indeksi väärtus kerkib regioonis troopikapäikese, mäetippude kõrguse ja madala osooni kontsentratsiooni tõttu regulaarselt üle 25, oli üle 40 küündiv väärtus piisavalt kummastav, et teadlased seda alguses mõõteveaks pidasid. Andmete kõrvutamine madalamal asuva UV-dosimeetriga kinnitas aga, et kiiritustiheduse ajutine hüpe oli siiski reaalne.

Cabroli töörühma hinnangul oli tegu ideaalse tormiga. Amazonase vihmametsades möllasid metsatulekahjud, paar päeva enne oli toimunud võimas päikesekrooni massipurse ja vahetult enne hüpet toimus hooajaline osoonikihti hävitav äikesetorm. Nõnda pole nad ka kindlad, kas tegu oli ennenägematu sündmusega või on midagi taolist juhtunud varemgi.

Töörühma algseks eesmärgiks polnud spetsiaalselt UV-kiirguse mõõtmine. Selle asemel otsisid nad keskkondi, mis võiksid pakkuda varjupaika ekstremofiilidele, äärmuslikke tingimusi trotsida suutvatele eluvormidele, mille sarnaseid võis või võiks kohata Marsil. Mõõtmistulemuste põhjal ei pidanud nad pettuma.

Uurimus ilmus ajakirjas Frontiers in Environmental Science.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Frontiers in Environmental Science

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: