X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tuvastati insuldiriski tõusuga seonduv geen

Regulaarne füüsiline aktiivsus alandab haigusriski
Regulaarne füüsiline aktiivsus alandab haigusriski Autor/allikas: Wikimedia Commons
Teadlastel õnnestus kindlaks teha geen, mis suurendab inimestel nii insuldi kui ka südameataki riski. Sellised tulemused ilmusid ajakirjas Plos One.

Kindel geenirike võib olla veretrombide tekke põhjuseks ning seega võiks geenitestidest olla tulevikus abi kõrgema riskiga inimeste väljaselgitamisel.

Samas rõhutavad töö autorid, et suurim mõju haigusriskile on siiski elustiiliteguritel, sh suitsetamisel ja vähesel füüsilisel aktiivsusel.

Vastavat geenivarianti (PIA2) kannab keskeltläbi iga kümnes heledanahaline inimene. Analüüsides umbes 50 000 inimese andmeid leidsid Londoni teadlased, et sellist geenimuutust kandvatel inimestel esines insulte 10-15 protsenti sagedamini kui ülejäänud populatsioonis. Sellise riskitõusu tähtsus sõltub aga inimese enda elustiilist – kas ta suitsetab, kui tervislikult toitub ja milline on füüsilise aktiivsuse tase. Kahe vastava geenikoopiaga inimestel on riskitõus aga koguni kuni 70 protsenti.

Nimetatud geenivarianti seostatakse lisaks insuldiriski tõusule ka südameataki esinemistõenäosuse suurenemisega alla 45 aasta vanustel inimestel.

Probleemne geen näib mõjutavat vereliistakutes esinevat valku nimega glükoproteiin IIIa. Vereliistakud on abiks vere hüübimisel pärast vigastusi ja kahjustusi, antud geenivariandi esinemine muudab vereliistakuid aga üleaktiivseks. Nii võib uue geenitesti arendamine olla abiks nende inimeste kindlakstegemisel, kelle riskiaste on kõrgeim, et rakendada tõhusamaid ravimeid ja elustiilimuutusi. Regulaarne füüsiline aktiivsus, tasakaalustatud toitumine ja loobumine ebatervislikest harjumustest (suitsetamine, alkoholi tarbimine) on olulised sammud insuldiriski alandamisel.

Loe lisa:
Gene linked to higher stroke and heart attack risk (BBC News Health)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: BBC News Health

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: