X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

HIV ravim võib suurendada suitsiidiriski

Ravimite tõhusust segavad sageli erinevad kõrvaltoimed
Ravimite tõhusust segavad sageli erinevad kõrvaltoimed Autor/allikas: Wikimedia Commons
HIV ravis sageli kasutatav ravim nimega efavirents võib kahekordistada patsientidel suitsidaalsete mõtete või käitumise riski.

Eelnevad uuringud on näidanud, et nimetatud ravim toimib negatiivselt närvisüsteemile. Antud töö viitab ravimi seostele suitsidaalsete mõtete ja ka käitumisega.

Efavirents on tõhus viirusevastane ravim. Samas on Põhja-Carolina teadlaste väitel seos suitsiidiriski tõusuga püsiv, kestes kogu rohu võtmisperioodi jooksul. Arvestades, et viirusvastane ravi on tüüpiliselt eluaegne, on selline teadmine oluline ning arstid peaksid kaasnevaid riske tundma ja oma patsientidel hindama.

Uuring avaldati ajakirjas Annals of Internal Medicine, analüüsides aastatel 2001-10 läbiviidud töid. Peaaegu kolmveerand osalejatest olid mehed, keskmise vanusega 37 eluaastat. Enam kui 3200 vaatlusalust HIV patsienti olid saanud efavirentsi sisaldavat ravi, peaaegu 2100 nakatunut võtsid aga teistel ühenditel põhinevaid ravimeid. Uuringust selgus, et efavirentsi võtnud inimeste seas oli suitsiidirisk kahekordne.

Kuigi efavirents on tõhus HIV ravim, on teda juba turuletoomisest alates seostatud erinevate psühhiaatriliste ilmingutega, sh luupainajate esinemisega. Seepärast tuleks eelnevate psühhiaatriliste probleemidega patsientidel efavirentsi kasutamist HIV ravis tõsisemalt kaaluda.

Loe lisa:
Study: common HIV drug may boost suicide risk (WebMD)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: WebMD

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: