E-sigarette kasutavad kõige sagedamini noored ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Värske analüüsi kohaselt on valdav enamik elektroonilisi sigarette proovinud inimestest noored hetkel suitsetavad täiskasvanud või hiljuti suitsetamisest loobuda üritanud. Tulemused vihjavad, et e-sigaretid ei kasvata märgatavalt tubaka- ja nikotiinitoodete kasutajate arvu.

 

Uurimus põhineb eurobaromeetri uuringu käigus kogutud andmetel ja hõlmas pea 27 000 inimest Euroopa Liidu 27'st liikmesriigist. Analüüsi tulemuste kohaselt olid 2012. aastal e-sigarette kõige enam proovinud 15-24 aasta vanused noored, kes suitsetasid hetkel või tegid seda lähiminevikus. Samuti olid elektroonilisi sigarette sagedamini proovinud päevas 6-10 sigaretti tõmbavad inimesed.

Lisaks leidis Constantine Vardavasi töörühm, et vähemalt korra oli e-sigareti auru sisse hinganud iga viies suitsetaja, iga 20's suitsetamisest loobunu ning iga sajas inimene, kes seni tubakatooteid üleüldse proovinud ei olnud. Samuti koorus tulemustest välja, et viimase aasta jooksul suitsetamist maha üritada jätnud küsitletud olid e-sigaretti tõmmanud kaks korda sagedamini, kui seda mitte teha üritanud uurimuses osalenud.

Statistika annab mõista, et e-sigaretid ei ärata Euroopas mittesuitsetajate huvi nii olulisel määral, kui varasemad väiksemad uuringud vihjanud on. Suitsetamise renormaliseerumist on seni nähtud ühe peamise ohuna, millega elektrooniliste sigarettide turu rangemat reguleerimist õigustada. Samas märgib Vardavasi kolleegidega tulemusi tervele Euroopa Liidule laiendades, et elektroonilisi sigarette oli 2012. aastaks kasutanud ligikaudu 29 miljonit inimest ehk üle viie protsendi tervest elanikkonnast.

Viimane toob aga taas esile tungiva vajaduse e-sigarettide tervisemõjusid põhjalikumalt uurida. Kuigi need on näiteks priid mitmetest tubakasuitsus leiduvatest vähki tekitavatest ühenditest, pole veel kindel, kuidas teised sisse hingatavas aurus leiduvad keemilised ühendid inimeste tervist pikemaajalisemal kasutamisel mõjutavad.

Uurimus ilmus ajakirjas Tobacco Control.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Tobacco Control

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: