Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Broom on eluks vajalik element

Broom lisati elutähtsate elementide nimekirja
Broom lisati elutähtsate elementide nimekirja Autor/allikas: Wikimedia Commons

Kuivõrd siiani käsitleti eluks vajalike keemiliste elementidena 27 ainet, siis nüüd lisati nende hulka veel 28-s ning see on broom.

Ajakirjas Cell ilmunud artiklis näitasid teadlased esmakordselt, et 92 looduslikult leiduva keemilise elemendi hulgas on broom 28-s aine, mida on vaja loomade ja inimeste kudede arenguks. Ilma broomita ei saaks olla ühtegi looma.

Selline avastus on oluline inimeste haiguste paremaks mõistmiseks. Paljud patsiendid kannatavad broomi puuduse käes ning selle aine lisand võib parandada näiteks dialüüsihaigete või parenteraalsel toitmisel olevate patsientide tervislikku seisundit.

Hiljuti tehtud avastuse juured pärinevad 30 aasta tagusest ajast, mil uuringu ühe autori Dr. Hudsoni huvi harvaesinevate neeruhaiguste vastu viis uute kollageenivalkude avastamiseni. 2009. aastal õnnestus uurimisrühmal kindlaks teha väävli- ja lämmastikuaatomi vaheline uudne sulfilimiinside, mis kiirendab kollageen IV molekulide ühinemist. 2012. aastal näitasid uurimisrühma liikmed ensüüm peroksidasiini osalust uue sideme tekkes. Vastava ensüümi liig võib põhjustada kollageen IV liigset ladestumist, kahjustades neerufunktsioone.

Ajakirjas Cell avaldatud uuringus näitasid teadlased broomi ainulaadset rolli kofaktorina, võimaldades peroksidasiinil moodustada sulfilimiinsidet.

Need keerulised uuringud näitavad, et broom on loomade arenguks ja kudede moodustamiseks eluliselt oluline element.

Loe lisa:
Chemical element bromine is essential to life in hmans and other animals, researchers discover (Science Daily)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Science Daily

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: