Arheoloogid leidsid 3000 aasta vanused püksid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: M. Wagner/Saksa arheoloogia instituut

Saksa teadlased on Hiina lääneosas tehtud väljakaevamiste käigus leidnud maailma vanimad teadaolevad püksipaarid. Riideesemeid kandvate meeste elupäevad lõppesid 3000-3300 aastat tagasi.

Kirjalikud allikad on seni viidanud, et pükste ajalugu ulatub vähemalt 2600 aasta taha. Enne seda eelistasid eurooplased ja aasialased kanda peamiselt tuunikaid, toogasid ja rüüsid või mässisid kangast muul moel ümber keha. Roomlased pidasid pükste kandmist alguses isegi häbiväärseks, kuna teguviisi seostati arengutasemelt madalamate barbaritega.

Uued leiud viitavad, et pükste arengule ja levikule andis hoogu karjakasvatus ning hobuste ratsastamine. Meestele oli hauapanusteks pandud muu hulgas näiteks puust suuraud, piits ja ehitud hobusesaba. Tõenäoliselt eelistati pükse nende poolt pakutava suurema liikumisvabaduse pärast. Avastuse teinud töörühm oletab seeläbi, et riideesemeid hakati kasutama paralleelselt hobuste taltsutamisega.

Kujult meenutavad leitud püksid tänapäevaseid ratsapükse ja koosnevad kolmest kokkuõmmeldud osast. Iga osa kooti valmis eraldi ning kangast ei lõigatud hiljem sobivasse mõõtu. Pükste ülal hoidmisel tuli appi nöör.

Pükse kirjeldatakse ajakirjas Quaternary International.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: