Miks kõrgelt haritud inimesed ei suitseta? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

´Laps on kodu peegel, seda kogu oma elu
´Laps on kodu peegel, seda kogu oma elu Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ülikooliharidusega inimesed suitsetavad üldiselt vähem kui madalama haridusega kaaslased. Vastavalt ajakirjas Social Science Research avaldatud uuringule on sellise seose taga pigem lapseea kasvukeskkond ja noorukina tehtud valikud.

Uuring käsitles 14 aasta jooksul kogutud andmeid 26-29 aasta vanuste inimeste haridustaseme ja suitsetamiskäitumise kohta. Selgus, et sellised seosed saavad alguse juba teismelise eas omandatud kogemustest. 13-15 aasta vanuste poiste käitumine, kaaslased ja tulevikuootused prognoosivad tema suitsetamist 26-29 aasta vanuse mehena. See omakorda näitab, et suitsetamisalast ennetustegevust tuleks alustada juba teismeliste seas, tehes kindlaks need konkreetsed parameetrid, mis soodustavad poiste pühendumist eelkõige haridusele.

Antud uuringu põhjal ei seleta suitsetamisharjumuse ja täiskasvanuea haridustaseme vahelisi seoseid mitte niivõrd inimeste analüütilised oskused ja ambitsioonikus, vaid pigem kodused tingimused, kus lapsed on üles kasvanud, ning ka laste mittekognitiivsed võimed.

Haridusega seotud erinevustele täiskasvanute suitsetamisharjumustes annavad oma selge panuse lapseea keskkonna soodsad olud ning see ei pruugi olla mitte niivõrd hariduse enda toime.

Loe lisa:
Why don`t the highly edukated smoke? Families kids grow up in play important role (Science Daily)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Science Daily

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: