Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koerad annavad oma panuse võitlusesse luuvähiga

"Euroopamaa" raames toimub ka Tallina esimene koerte piknik. Foto on illustratiivne. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Inimese parim sõber annab oma panuse lastel ja noortel täiskasvanutel avalduva luuvähi vormi vastaste tõhusamate ravide leidmisesse.

Nimelt testitakse osteosarkoomi all kannatavatel koertel ravimit, mille on Ameerika Toidu- ja Ravimiamet teistel eesmärkidel kasutamiseks juba heaks kiitnud. Selline uurimine peaks näitama, kui hästi võitlevad need ravimid luuvähiga.

Osteosarkoom on üks kasvajatest, mille korral esineb haiguse sarnane vorm nii koertel kui inimestel, seejuures on koerad võimelised töötlema ravimeid inimesega sarnaselt. Uute ravimikatsetuste eesmärgiks on leida ühend, mis ei ole nii mürgine kui praegu kasutusel olevad keemiaravid. Tavaliselt kulub uue ravimi jõudmiseks laborist patsiendini umbes 15 aastat.

Uude rohtude leidmine osteosarkoomi raviks on suureks väljakutseks, sest tegemist on haruldase kasvajaga, mida Ameerika Vähiühingu andmetel diagnoositakse igal aastal 800 inimesel, neist pooled on lapsed ja noorukid. Kui haigus avastatakse varakult, võib viie aastane elulemus küündida isegi 80 protsendini, edasiarenenud kasvaja korral jääb see siiski 15-40 protsendi piiridesse. Paraku ei ole nendes näitajates viimase 20 aasta jooksul mingit paranemist esinenud.
Samas esineb osteosarkoomi koertel oluliselt sagedamini. Nii diagnoositakse koertel igal aastal umbes 10 000 uut haigusjuhtu.

Eesmärgiga leida haigusele tõhusamaid ravimeid testitakse uusi ühendeid laboris, kasutades nii inimestelt kui ka koertelt eraldatud osteosarkoomi rakke. Aktiivseid ravimikandidaate uuritakse seejärel luuvähi diagnoosiga koertel, see annab pildi ka võimalikest kõrvaltoimetest. Seejärel plaanitakse ravimikatsetusi juba inimpatsientidel.

Loe lisa:
Dogs join fight against bone cancer (msn Healthy Living)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: msn Healthy Living

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: