Antarktika jää võib hakata peatumatult merre libisema

Foto: M. Martin/PIK

Saksa kliimateadlased väidavad, et Antarktikas võib suur jäämass hakata aeglaselt, kuid pidurdamatult merre libisema, mille tulemusel võib maailmamere pind mõne tuhande aastaga tõusta kolm kuni neli meetrit.

Potsdami Kliimamõjude Uuringute Instituudi teadlased eesotsas Matthias Mengeliga modelleerisid Antarktika jää liikumist arvutil. Seejuures andsid nad arvutile ette uued ja värsked andmed selle kohta, millise kujuga on maapind jää all. Mudel näitas, et kui Ida-Antarktika rannikul peaks kõigepealt ära sulama suhteliselt väike mereäärne jäämass, siis hakkab kaugemal sisemaal lasuv palju suurem jää kogus aeglaselt, kuid kindlalt mere poole libisema.

Mengeli sõnul kujutab Ida-Antarktikas asuv Wilkes'i bassein endast kui allapoole kaldus pudelit, mis voolab paratamatult tühjaks, kui sellel kork maha võtta. Rannikul paiknev jääkork võib aga tema ja ta kaasautorite arvates ära sulada küll, sest puutub kokku mereveega, mis üha soojeneb. Ida-Antarktika on see lõunamandri osa, mis jääb enamjaolt India ookeani vastu. Seni on Ida-Antarktika jääkatet peetud suhteliselt stabiilseks, võrreldes Lääne-Antarktika omaga.

Mengel ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Climate Change, et kogu suure jäämassi merre valgumine võtaks aega 5-10 000 aastat. See on küll üsna pikk aeg, aga teisalt kord juba liikuma hakanud jääd ei suudaks siis peatada enam miski. Jää rühiks aegamisi mere suunas isegi siis, kui kliima enam ei soojeneks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: