Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Miniinsulte ei tohiks ignoreerida

Miniinsuldi korral tuleks abi otsida
Miniinsuldi korral tuleks abi otsida Autor/allikas: Wikimedia Commons

Transitoorsed isheemilised atakid (TIA) ehk miniinsuldid on insuldi häirekellaks ja näitavad kõrgenenud insuldiriski.

 

Miniinsult põhjustab insuldile sarnaseid sümptomeid (sh kõneprobleeme), need kestavad aga vaid mõne minuti. Siiski näitas hiljutine uuring, et enam kui iga kolmas inimene jätab miniinsuldi nähud tähelepanuta. Samas võiks olla TIA ravimisel suur osa insultidest ära hoitud.

Miniinsuldi sümptomid tekivad tavaliselt järsku ning sarnanevad insuldile, kuid ei püsi pikemalt kui 24 tundi. Sellised nähud hõlmavad näo nõrkust, sh suu või silma piirkonna longusolekut, nõrkust käes ja kõneprobleeme. Suurim risk insuldi tekkeks on just esimestel päevadel pärast miniinsulti. Paraku ei võta paljud inimesed selliseid nähte aga kuigi tõsiselt, sest need kestavad lühiajaliselt või on oma olemuselt kergekujulised. Siiski rõhutavad eksperdid, et tegemist on meditsiinilise hädaolukorraga, mis vajab ravi.

Ühendkuningriigis tekib igal aastal umbes 46 000 insuldi esmajuhtu. Keskmiselt iga 20-s inimene saab insuldi miniinsuldile järgneva kahe päeva vältel ning iga 12-s inimene nädala jooksul pärast miniinsulti.

Statistika näitab, et 37 protsenti inimestest pidasid miniinsulti lihtsalt mingiks imelikuks muutuseks, 22 protsenti helistas kiirabisse ja 47 protsendile ei tundunud sümptomid millegi erakorralisena.

Loe lisa:
Mini-stroke dismissed as funny turn (BBC NEWS Health)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: BBC NEWS Health

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: