Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laboris kasvatatud inimnahk võib asendada loomkatseid

Nahk on looduslikuks kaitsebarjääriks
Nahk on looduslikuks kaitsebarjääriks Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ühendkuningriigi teadlaste väitel võib laboris kasvatatud inimnahk asendada ravimite ja kosmeetika testimist katseloomadel; mis võiks ühelt poolt säästa loomi, teisalt tagaks aga ka tulemuste suurema vastavuse inimorganismi eripäradele.

 

Uurimisrühmal õnnestus kasvatada tüvirakkudest inimese nahakihti. Kuigi tüvirakke on nahaks muundatud ka varem, toimis hiljuti saadud nahk läbitava barjäärina, pakkudes nii mõistlikku alternatiivi ravimite ja kosmeetika testimisele loommudelitel. Niisamuti pakub uus lahendus võimalusi uurida nahabarjääri normaalset arengut, selle kahjustusi haiguste korral ning sekkumisvariante naha taastamiseks ja uuendamiseks.

Naha väline kiht, mida tuntakse epidermisena, toimib kaitsva barjäärina, peatades niiskuse väljapääsu ja mikroobide sisenemise. Seda väliskihti on biopsia teel eraldatud inimese naharakkudest kasvatatud mitmeid aastaid; Ühendkuningriigi teadlaste uurimus astus siin aga sammu edasi ja kasutas naharakkude tootmiseks madala niiskusega keskkonnas reprogrammeeritud rakke. Tegemist on odava lahendusega, mida on lihtne reprodutseerida ja mis võiks olla abiks uute rohtude uurimisel nahahaiguste, sh ihtüoosi ja ekseemi ravis.

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas Stem Cell Reports.

Loe lisa:
Human skin grown in lab can replace animal testing (BBC News Health)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: BBC News Health

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: