Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mõtlemisprobleemid võivad tuleneda unearteri ahenemisest

Unearteri ummistumine võib olla mõtlemislanguse põhjuseks
Unearteri ummistumine võib olla mõtlemislanguse põhjuseks Autor/allikas: Wikimedia Commons

Naastu moodustumisest põhjustatud kaela unearteri ummistumine näib lisaks insuldiriski tõstmisele suurendavat ka mälu- ja mõtlemisprobleeme ning selline olukord vajab ravi.

 

Seni on unearteri blokaadi diagnoosimine ja käsitlus keskendunud insuldi ennetusele. Uus uuring näitab aga, et unearteri ahenemisega patsientidel tuleb jälgida ka mälu- ja mõtlemisprobleemide võimalikku avaldumist.

Töös jälgiti 67 inimest, kel esines sümptomiteta avalduv unearteri ahenemine; seejuures oli patsientide arteri diameeter vähenenud umbes poole võrra. Lisaks olid vaatluse all ka 60 kontrollindiviidi, kel unearteri ahenemist ei ilmnenud, küll aga esinesid riskitegurid, sh diabeet, kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase ja pärgarterihaigused.

Uurides osalejate mõtlemis-, õpi- ja otsustusvõimet, mõttetöötluskiirust ja mälu, leiti, et unearteri ahenemisega inimesed andsid palju halvemaid tulemusi. Nende skoorid olid kehvemad ka motoorsetes ja kiirusülesannetes.

Töö tulemused näitavad, et sellised patsiendid peaksid saama tõhusamat ravi, sh ka kognitiivset taastusravi.

Loe lisa:
Thinking problems tied to blockages in neck artery (WebMD)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: WebMD

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: