Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valulävi võib olla geenides

Miks mõni inimene tunneb valu tugevamalt, on jäänud mõistatuseks
Miks mõni inimene tunneb valu tugevamalt, on jäänud mõistatuseks Autor/allikas: Wikimedia Commons

Siiani on olnud suureks mõistatuseks, miks mõned inimesed taluvad valu paremini kui teised. Hiljutine uuring näitab, et oma rolli võivad siin mängida geenid ja nende avaldumine.

 

Nimelt tegid teadlased kindlaks neli geeni, mis võivad pakkuda seletust küsimusele, miks on valutaju inimeste vahel nii erinev. Selliste geenide avaldumise määramine aitaks arstidel paremini mõista oma patsientide valu tajumise tugevust.

Uuring hõlmas enam kui 2700 inimest, kes kasutasid kroonilise valu vaigistamiseks retseptiravimeid (opioide). Osalejaid küsitleti valu tugevuse osas kümne palli skaalas ning jagati vastavalt kolme rühma.

Üheksa protsenti kõigist osalejatest loeti madala valutajuga inimesteks, 46 protsenti omas mõõdukat ja 45 protsenti kõrget valutaju. Seejärel testiti osalejaid COMT, DRD2, DRD1 ja OPRK1 geenide suhtes.
Selgus, et DRD1 geen avaldus tugevamalt madala valutajuga inimestel, olles vastavas rühmas 33 protsenti rohkem levinud kui kõrge valutajuga inimestel. Mõõduka valutajuga osalejatel avaldusid enam COMT ja OPRK geenid: COMT geen esines selles rühmas 25 protsenti sagedamini ja OPRK geen 19 protsenti sagedamini kui kõrge valutajuga rühmas.
DRD2 geen avaldus sagedamini aga just kõrge valutajuga osalejatel.

Geenide rolli selgitamine valu tajumises võib olla abiks uute ravivõimaluste arendamises, aidates ühtlasi mõista, miks on patsiendid selles osas nii erinevad.

Loe lisa:
Genes may help determie your pain threshold (msn Healthy Living)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: msn Healthy Living

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: