14. aprillil 1932 muundati üks keemiline element kontrollitult teiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Cockcroft-Waltoni generaator-
Cockcroft-Waltoni generaator- Autor/allikas: Oklahoma ülikool

14. aprillil 1932 muundasid inglane John Douglas Cockcroft ja iirlane Errnest Walton liitiumi aatomi seda kiiresti liikuvate vesiniku aatomituumadega pommitades kaheks heeliumi aatomiks.

Kuigi Cockcroft ja Walton polnud esimesed, kellel läks korda aatomituum lõhestada ja seeläbi üks element teiseks muuta, olid nad siiski esimesed, kes suutsid seda kontrollitud viisil teha. Saavutus sillutas teed tuumaenergia valla päästmisele.

Füüsikud tunnustasid toona kvantmehaanika vallas tehtud revolutsiooniliste avastuste tähtsust. Kuna tillukestel osakestel on lainelised omadused, leidub alati võimalus, et ka positiivselt laetud osakesed saavad aatomituuma sattuda. Isegi, kui klassikalise füüsika reeglite alusel aatomituumade vaheline tõukejõud selleks liiga suur on.

Teoreetikute ennustuste kontrollimises ehitasid nad esimese tuumaosakeste kiirendi ja pommitasid seda kasutades prootonitega liitiumi aatomeid. Piisavalt kõrge energiaga prootonid kutsusidki esile nende kaheks alfaosakeseks ehk heeliumi aatomituumaks lagunemise. Moodne alkeemia oli sündinud. Järgnevatel aastatel tegid Cockcroft ja Walton sarnaseid eksperimente ka raske vesinikuga ja avastasid nõnda terve rea tuntud keemiliste elementide teisendeid, mida looduses varem nähtud polnud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: