6. aprillil 1938 avastati poolkogemata teflon ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tefloniga kaetakse näiteks panne.
Tefloniga kaetakse näiteks panne. Autor/allikas: Wikimedia Commons

6. aprillil 1938 avastas Du Ponti teadlane Roy Plunkett oma kaastöölise Jack Rebokiga poolkogemata polütetrafluoroetüleeni (PTFE), mida hakati hiljem turustama tefloni nime all.

Plunkett üritas algselt otsida uusi lahendusi külmkappides kasutatavate gaaside sünteesimiseks. Katsete käigus leidis ta aga ühel hetkel ootamatult, et ühest perfluoroetüleeni sisaldanud gaasisilindrist enam gaasi pealevoolu ei toimu. Teadlane kahtlustas alguses, et see on sellest kuidagi keskkonda lekkinud.

Silindri kaalumisel selgus aga, et selle mass polnud sugugi muutunud. Rebok soovitas anuma lahti saagida. Silindri seest pudenes selle tegemise järel välja libe ebaharilike omadustega valge pulber. Lisaks suurepärase libestina käitumsele oli see ka keemiliselt inertne ja äärmiselt kõrge sulamistemperatuuriga.

Kolm aastat hiljem otsustas Plunkett selle patendiga kaitsta. Tänapäeval leiab materjal kasutust mitmetes paikades, alates kosmosetööstusest lõpetades koduköökidega.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: